29. Ankara Uluslararası Film Festivali 19 Nisan’da başlıyor

Genç Gazete – Nisanur Yıldırım

29. Ankara Uluslararası Film Festivali 19-29 Nisan tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda düzenlenecek.

İlki ‘Ankara Film Şenliği’ adıyla 1988 yılından düzenlenen festival bu yıl 29. kez düzenleniyor. Ulusal uzun film, ulusal kısa film, ulusal belgesel film, ulusal uzun proje geliştirme desteği kategorilerinde ödüller verilecek.

YILIN EN İYİ FİLMLERİ SEÇİLECEK

29. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Yarışma filmleri belli oldu. Usta yönetmenler Onur Ünlü, Tayfun Pirselimoğlu ve Ümit Ünal’ın yeni filmlerinin birlikte yarışacağı yarışmada, Sundance Film festivalinde “En İyi Film” ödülü alan Kelebekler, Berlinale Generation 14plus bölümünde yarışan Güvercin ve Berlinale Forum bölümünde dünya prömiyerini yapan Tuzdan Kaide filmleri de yer alacak.

Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek gösterimlerde Barış Pirhasan’nın başkanlığında, Songül Öden, Güven Kıraç, Şebnem İşigüzel ve Meryem Yavuz’dan oluşan seçici kurul filmleri seyirciyle birlikte izleyecek. Film gösterimleri sonrasında yapılacak söyleşilerde yönetmenler seyircilerle buluşacak. Ulusal Uzun Film Yarışmasında yer alacak filmlerden En İyi Film Ödülünü alan filmin yapımcısına 50.000 TL, ilk filmlere verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü kazanan filmin yönetmenine ise 10.000 TL ödül verilecek.

ULUSAL UZUN’DA YARIŞACAK FİLMLER

1. Bekçi, yönetmen: Durmuş Akbulut

2. Güvercin, yönetmen: Banu Sıvacı

3. Halef, yönetmen: Murat Düzgünoğlu

4. Kelebekler, yönetmen: Tolga Karaçelik

5. Put Şeylere, yönetmen: Onur Ünlü

6. Renksiz Rüya, yönetmen: Mehmet Ali Konar

7. Sofra Sırları, yönetmen: Ümit Ünal

8. Tuzdan Kaide, yönetmen: Burak Çevik

9. Yol Kenarı, yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu

10. Zor Bir Karar, yönetmen: Ender Özkahraman

ULUSAL BELGESEL’DE YARIŞACAK FİLMLER

1. Afgan Kömürü, yönetmen: Zeynep Gülru Keçeciler
2. Bir Yeşilçam Hikayesi: İhsan Yüce, yönetmen: Özgür Güzelgül
3. Bir Zamanlar Ada’da, yönetmen: Çağrı İşbilir
4. Fındıktan Sonra, yönetmen: Ercan Kesal
5. Müzikli Bir Hikâye, yönetmen: Jale İncekol
6. Özgür, yönetmen: Başak Ulusoy
7. Samir’in Rüyası, yönetmen: Armağan Pekkaya
8. Sirkhane, yönetmen: Tülin Tezel
9. Sütçü Diasporasından Hikayeler, yönetmen: Özgür Atlagan, Onur Gökmen, Vera Ryser
10. Uzak ve Yakın, yönetmen: Oğuz Makal
ULUSAL KISA’DA YARIŞACAK FİLMLER
1. Boğaz, yönetmen: Emre Birişmen, Fatma Belkıs
2. Dem, yönetmen: Yalçın Demirağ
3. Elli Altı, yönetmen: Dilara Şahin, Abdullah Yazıcıoğlu
4. Hastabakıcı, yönetmen: Soner Sert
5. Kimse Elimi Tutmasın, yönetmen: Cenk Ertürk
6. Kötü Kız, yönetmen: Ayçe Kartal
7. Mutluluk, yönetmen: Necip Çağhan Özdemir
8. Propaganda, yönetmen: Oğuzhan Kaya
9. Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var, yönetmen: Umut Subaşı
10. Sıcak Su: Mavi, yönetmen: Onur Işık Cantürk
11. Toprak, yönetmen: Onur Yağız
12. Uzaktaki Yakınlar, yönetmen: Durmuş Sorkut
13. Yansımalar, yönetmen: M. Fatih Turan
14. Yüzler, yönetmen: Ali Aktemur

İlgili Haberler