722 milyon 932 bin lira bütçeli Ege Üniversitesi, bütçe yok diyerek iş akitlerini sonlandırıyor

Genç Gazete/İzmir

2017 yılı bütçesi 722 milyon 932 bin lira olan Ege Üniversitesi; 57 işçiyi, bütçe yok diyerek işten çıkartmaya çalışıyor. Yeni atanan Ege Üniversitesi Rektörü ve Ege Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı ile görüşüldüğünü ve olumlu sonuç alınamadığını belirten DİSK/GENEL İŞ 7 NO’LU ŞUBE’si bugün okul girişinde bir eylem yaptı. Bu durumun işçilerin yükünü arttıracağını ve aksaklıklara yol açacağına belirten işçiler, sonuç alınamaması halinde eylemlerinin devam edeceğini açıkladı.

DİSK/GENEL İŞ 7 NO’LU ŞUBE’si tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı, İ.S.A.D-HAKTOT-DGS-DNA İŞ ORTAKLIĞI LTD. ŞTİ. Bünyesinde 2015 yılından beri üyemiz, 2016 yılı ağustos ayından itibaren toplu iş sözleşmeli 501 işçi arkadaşımız çalışmaktadır. Ancak Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ekonomik problemleri ve bütçesel nedenleri bahane ederek 31 Aralık 2017’de sona erecek, 2018 yılında yenilenecek olan hizmet alımı ihalesinde çalışan, mevcut 501 işçi arkadaşımız olmasına karşı 444 kişilik bir planlamada bulunmuş ve ücretlerde büyük oranlarda düşüşler yapmayı hedeflemiştir.

Planlanan bu durum gerçekleştiği takdirde 57 işçi arkadaşımız işsiz kalacak ve birçok emekçi arkadaşımızın ücretlerinde önemli miktarlarda düşüşler olacaktır. Yeterince zor şartlarda büyük özveri ile ve düşük ücretlerde çalışan işçimiz, şimdi bir de işten çıkarılma ve ücretlerin daha da düşürülmek istenmesi ile karşı karıya kalmıştır. Bütçesel problemlerin sebepli işçiler olmadığı gibi, bu sorunların işçi arkadaşlarımızın işten çıkarılması ve maaşlarının düşürülmesi ile sonlanmayacağı ortadadır. Sebep ne olursa olsun faturanın işçi arkadaşlarımıza çıkarılması kabul edilemez bir durumdur.

Ege Üniversitesinin hocaları ve öğrencileri gibi işçileri de bu kurumun gerçek özneleridir ve özellikle öğrenci arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli olan tüm çalışmaları büyük bir gayretle gerçekleştirmektedir. İşçi arkadaşlarımızın iş akitlerine son verilmesi ve ücretlerinde düşüş yapılması halinde, bu zamana kadar yürütülen işlerde fiziksel kapasite ve ruhsal gerekçelerle aksamalar ve eksikliklerin olacağı pek tabiidir. Dolayısıyla bu durum yalnız işçileri değil bir yönü ile öğrencileri de ilgilendirmektedir. Yaşanacak olan bu mağduriyetin giderilmesi için gerek yeni atanmış olan Rektör, gerek ise Daire Başkanlığı ile yaptığımız görüşmelerde işçi arkadaşlarımızın lehine herhangi bir sonuç alınamamıştır.

Dolayısıyla buradan ‘’Ege Üniversitesi Yönetimini’’ bir kez daha uyarıyoruz. Hiçbir işçi arkadaşımızın iş akdinin sonlanmasına ve ücretlerinin düşürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Üniversite Yönetimi bu planlamasından vazgeçmediği takdirde; tüm işçi arkadaşlarımızla mücadeleden vazgeçmeyip eylemlik halimiz devam edecektir.

 

 

Genç Gazete hatırlatıyor:

Ücretsiz İftar Yemeği Veren Ege Üniversitesi Yemekhanesi, İşçilere Ücretini Vermiyor!

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler