Ankara Üniversitesi’nde yemekhane işçileri bir bir işten çıkartılıyor

Genç Gazete-Ankara

Ankara Üniversitesi’nde  her yıl artırılan yemek fiyatlarına rağmen kampüslerde servis edilen yemeklerde çıkan kurtlarla beraber bu hijyensiz ortamın yanı sıra kartlı sisteme geçilmesinin ardından Doruk isimli taşeron firma tarafından yemekhane işçilerini teker teker zorla süresiz izine ayrılmaya ve işten çıkarılmaya başladı.

Öğrencilerin fiyat artışı ile 3 TL olan ve buna rağmen hijyensiz olmaya devam eden yemekleri yememesi ve aynı zamanda da kartlı sisteme geçilmesiyle öğrenciler tepki olarak yemekhanede yemek yememeye başladılar. Bunun sonucunda bir kar elde edemeyen şirketse yemeklerin fiyatını indirip daha hijyenli yemek servis etmek yerine işçileri işlerinden etti. 70 işçi süresiz izne çıkarıldı. Ve bir çok işçide işten çıkarıldı. Geride kalan çalışmakta olan işçilerse her an işten çıkarılma korkusu yaşıyor.

Yemekhane ücretlerinin birçok üniversiteden daha fazla olduğu ve 2014 yılından beri düzenli zam yapılarak  2 TL’den 3 TL’ye yükselen ve buna rağmen hijyen koşullarında hiç bir değişim olmayan yemeklerde Rektörlüğün dayatması ile öğrenciler Vakıf Bank anlaşmalı kartları kullanarak yemek almaya zorunlu tutuluyor.

İlgili Haberler