Barış akademisyenleri davası başladı: Tahliye talebi reddedildi

Genç Gazete

Güneydoğu illerinde yaşanan çatışmalı ortamın son bulması ve hak ihlallerinin bitmesi sebebiyle 2016 Ocak ayında yayınlanan “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacıları olan akademisyenlerin dava süreçleri bugün başladı.

Davanın ilk duruşması, bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.Ocak 2016’da “Barış İçin Akademisyenler” imzası ile yayımlanan “Bu Suça Ortak Olmayacağız!” bildirisine imza atma sebebiyle bir çok akademisyen işten çıkarılmıştı. 148 akademisyenin yargılandığı davada akademisyenlere 7,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bugün görülen 10 barış akademisyeninin duruşmasında TCK 301’den değerlendirme talebi reddedildi. Sanıklara savunma için ek süre verildi ve bir sonraki duruşmaların tarihi 12 Nisan olarak belirlendi. Davaların birleştirilme talebi de mahkeme tarafından reddedildi.

 

Bugün ve her gün ‘söz barışın’ diyoruz

Akademisyenlerle dayanışmak için dava öncesinde Çağlayan Adliyesi’nin önüne gelen milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, aydınlar, sanatçılar ve öğrenciler basın açıklaması düzenlediler. Yapılan açıklama şöyle;

“11 Ocak 2016’da barış talebimizi dillendirdiğimiz ve hak ihlallerine karşı çıktığımız,‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirinin yayınlanmasından bu yana birçok hukuk dışı uygulamaya maruz bırakıldık. Baskılar, linçler, gözaltılar ve tutuklamaların yaşandığı bu iki yıllık süreçte 500’e yakın imzacı arkadaşımız işlerinden edildi. Bugün barış talebimizden dolayı, ‘terör propagandası yapmak’ suçundan yargılandığımız davaların ilk gününde, aynı iddianameyle hepimize ayrı ayrı davalar açarak bizi yalnızlaştırma çabalarına inat, hep birlikte barış ve adalet sözümüzde ısrar ettiğimizi bir kez daha dillendirmek için buradayız. 7 Aralık’ta ve takip eden tüm dava günlerinde burada olmaya devam edeceğiz.Bugün burada, ilk kez daha bilim insanlarının hakikati dile getirmelerinin önüne geçemezsiniz diyoruz. Barış istemek suç değildir. ‘Barış talebi yargılanamaz’ diyoruz. Bugün ve her gün ‘söz barışın’ diyoruz”

İlgili Haberler