Bilgi Üniversitesi: “Chrissiz Bilgi’ye Hayır”

Bilgi Üniversitesi’nde akademisyenler ve öğrenciler, YÖK tarafından gerekçe gösterilmeden çalışma izninin iptal edildiği Chris Stephenson için eylem yaptı.

Meslektaşları ve öğrencileri Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde büyük emeği olan ve ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ adlı bildiride imzası bulunan akademisyen Chris Stephenson’ın çalışma izninin iptal edilmesini protesto etti. Okulda 18 yıldır öğretim üyeliği yapan Chris Stephenson için ‘Chris’siz Bilgi’ye Hayır’, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ ve ‘Üniversiteye saldırı topluma saldırıdır’ pankartları açıldı. Eylemde üniversite yönetiminin kararın gerekçesini YÖK’ten yazılı olarak istemesi talebinde bulunuldu.

photo6005616542403897497

“Hukukla ve akademik ilkelerle ilgisi olmayan bu gibi keyfi dayatmaları kabul etmiyoruz”

Yapılan basın açıklamasında “Üniversitemizin misyon ve değerlerine sahip çıkarak, hukukla ve akademik ilkelerle ilgisi olmayan bu gibi keyfi dayatmaları kabul etmiyoruz. Chris Stephenson hakkındaki bu YÖK kararı bir ilk değildir. Geçtiğimiz haftalarda başka iki üniversitede de tek ortak noktaları yabancı statüyle çalışmak ve ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı barış bildirisine imza atmak olan öğretim üyelerinin çalışma izinleri aynı şekilde YÖK tarafından iptal edildi” dendi.

Meslektaşları ve öğrencileri Stephenson’ı hukuk mücadelesinde destekleyeceklerini vurgularken açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Tekrar söylüyoruz. Üniversitemizin misyon ve değerlerine sahip çıkarak hukukla ve akademik ilkelerle ilgisi olmayan bu gibi keyfi dayatmaları kabul etmiyoruz.”

 ​Basın açıklamasının ardından, Stephenson etkinlik çadırında ‘Matematik, Bilgisayar ve Toplum’ başlıklı bir  açık ders verdi.
photo6005616542403897498

 

İlgili Haberler