Çapa’da gerçekleşen İstanbul Evrim Günleri tamamlandı

İstanbul Üniversitesi Evrim Topluluğu’nun düzenlediği İstanbul Evrim Günleri, bugün tamamlandı.

(Evin Arslan/Genç Gazete)

Fotoğraflar: Nida Yapar

 İstanbul Üniversitesi Evrim Topluluğu içinde yer alan Çapa Fikir ve Felsefe Kulübü, Cerrahpaşa Bilim ve Felsefe Kulübü ve İstanbul Üniversitesi Bilimsel ve Sosyal Araştırmalar Kulübü(BİSAK)’nün düzenlediği İstanbul Evrim Günleri bugün tamamlandı. Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki gün düzenlenen etkinlik, yoğun ilgi gördü.

Giriş konuşmasını Çapa Fikir ve Felsefe Kulübü’nden Ersin Ersözlü yaptı. Ersözlü “Ben kısaca sizlere İstanbul Üniversitesi Evrim Topluluğu’nu tanıtmaya çalışacağım. Biz geçen seneden itibaren Çapa ve Cerrahpaşa’da kurulan iki öğrenci kulübü olarak bir araya gelerek Evrim Atölyesi adıyla çeşitli sunumlar ve toplantılar düzenlemeye başladık. Bu sene ise artarak devam eden bir ilgiyle bu bahar dönemine gelerek İstanbul Üniversitesi Evrim Topluluğu adını aldık. Bu kongreden itibaren de bizlere destek veren BİSAK kulübünün de sayesinde tıp fakültelerinin olağan sınırlarını aşarak evrim kuramını ve bu bilimsel paylaşım ortamını okulumuzun her kampüsünde var edebilmeyi hedefliyoruz.

evrim günleri

Evrim bilimin yasak meyvesi olmaya devam ettikçe bizlere de çok iş düşüyor. Konuşmamda bir yıldan uzun süredir kapalı halde tutulan Ankara’daki MTA Tabiat Müzesi’ni, TÜBİTAK tarafından sansürlenen, basımı durdurulan kitapları ve daha nice üzücü örnekleri anmazsam bu nacizane giriş konuşması eksik kalacaktır. Umuyoruz ve mücadelesini veriyoruz ki, bir gün bilim kazanacaktır, gerçekler görmezden gelinemeyecektir.

Güzel şeyler de oluyor, olmaya devam edecek. Bugün burada bizlerle olmanız, hep birlikte olmamız ve bilimsel bir etkinliği kar amacı gütmeden tamamen öğrencilerin ön-ayak olarak olmasıyla gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz.” diye konuştu.

Evrim Günleri’nin birinci gününde İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Yard. Doç. Dr. Çağatay Tarhan “Yaşamın Kökeni ve Moleküllerin Evrimi” konusunu anlattıktan sonra Genetik Bölümünden Dr. Emrah Yücesan “Evrensel Tıbbın İlkeleri”nden bahsetti. Ayrıca Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Yard. Doç. Dr. Hasan Galip Bahçekapılı “Ahlaki Yargıların Evrimsel Kökeni”ne dair konuşmasının ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Bölümünden Dr. Alp Taştan “İnsan Anatomisinde Evrimin İzleri”ni anlattı.

evrim günleri

evrim

Evrim Günleri’nin ikinci gününde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünden Dr. Eser Aydın “Evrimsel Psikolojiye Giriş” konusuna dair konuştuktan sonra Psikiyatri Bölümünden Dr. İlker Küçükparlak “Evrimsel Psikolojik Açıdan Savaş” konusuna değindi. BilimFili yazarı, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Umut Can Yıldız “İşbirliği ve Fedakarlığın Evrimi”nden bahsetmesinin ardından İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümünden Haydar Şahin “Mikro Kozmostan Makro Kozmosa Değişim” konusunu anlattı.

evrim

17424883_1886249751656337_1183282420490498673_n

 

İlgili Haberler