20 Mayıs 2018 Pazar

Mezuniyet pankartı gerekçesiyle yapılan gözaltılar üzerine FKF’den açıklama: “Onurlu gençleri de, hocalarımızı da susturamazsınız!”


Akdeniz Üniversitesi mezuniyet töreninde KHK ile işlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya gönderilen destek mesajı üzerine çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan mezuniyet töreninde “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya özgürlük” pankartı taşıyan öğrenciler gözaltına alındı. Gözaltılara ilişkin FKF Akdeniz Üniversitesi bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Yapılan hukuksuz gözaltılar karşısında dayanışmayı kararlılıkla yükselteceğiz. Onurlu gençleri de, akademisyenleri de susturamayacaksınız!” denildi. Açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Onurlu gençleri de hocalarımızı da susturamazsınız!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Akdeniz Üniversitesi mezuniyet töreninde “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya Özgürlük” pankartının açan arkadaşlarımıza; polis, özel güvenlik ve faşist çeteler saldırmış, hemen ardından Sabah Gazetesi gibi yandaş “basın kuruluşları” tarafından öğrenciler hedef gösterilmişti.

Yandaşların saldırıları, pankarttan korkanlara yetmemiş olacak ki, bugün sabah saatlerinde demokratik hakkını kullanarak pankart açan arkadaşlarımız evinlerinden gözaltına alınmışlardır.

Yapılan hukuksuz gözaltılar karşısında dayanışmayı kararlılıkla yükselteceğiz.

Onurlu gençleri de, akademisyenleri de susturamayacaksınız!

Arkadaşlarımızın ve hocalarımızın sesini yükseltmeye devam edeceğiz:
NURİYE GÜLMEN’E VE SEMİH ÖZAKÇA’YA ÖZGÜRLÜK!”

1