Sınav kağıdında “100 kere salavat okuyun” talimatı

Düzenlenen bilgi yarışmasının sonunda öğrencilerden 100 kere salavat okuması istenirken, durumdan geç haberi okul müdürü “benim hoşuma gidiyor” dedi.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Pakize Bayraktar Ortaokulu öğrencileri arasında düzenlenen bilgi yarışmasında sınav kağıdının son bölümünde öğrencilerden sınavdan sonra 100 kere salavat okumaları istendi. 5. 6. 7. ve 8. sınıflar arasında yazılı sınav olarak düzenlenen yarışmada gerçekleşen bu olaya okul müdürünün yorumu”Benim hoşuma gidiyor” oldu. Okul idaresi konu hakkında “Sıkıntı yok” derken, Eğitim Sen duruma tepki gösterdi: “Bu, 4+4+4 eğitim sistemi ile getirilen seçmeli derslerin okul idarecileri tarafından zorunlu hale getirildiğini gösteren bir örnektir.”

Evrensel’den Burak Şefkat’in haberine göre; Pakize Bayraktar Ortaokulunda Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında din sorularından oluşan bir bilgi yarışması düzenlendi. 40 soru hazırlayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretmenleri Elif Sak ve Yavuz Toprak’ın, kağıtların sonuna ise “Sınavdan sonra Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e 100 tane salavat okuyunuz” şeklinde not düşmeleri dikkat çekti.

“Bizim açımızdan sıkıntı yok”

Yarışmayı düzenleyenlerden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yavuz Toprak “Bizim açımızdan bir sıkıntı yok. Eğer ki yaptığımız bir sınav olsaydı, sınav evrakında bu tarz şeylerin istenmesi sakıncalı olabilirdi ama bizim yaptığımız bir bilgi yarışması. Bu yüzden bir sorun yok” dedi. Toprak sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulumuzda seçmeli ders olarak Hz. Muhammed’in hayatı var. Biz de bir yarışma düzenlemek istedik ve yaptık. Bu sınavı derse bağlı olarak etkinlik şeklinde gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden yasal olarak bir sıkıntı yok.”

Müdür: “Benim hoşuma gidiyor”

Düzenlenen yarışmada salavat okunmasının istendiğinden haberi olmadığını söyleyen Okul Müdürü Mehmet Ecer, durumu öğrenince şu ifadeleri kullandı. “Bence etik olmamış ama bu tarz yarışmalar hoşuma gidiyor. Geçen yıl düzenlediğimizde müftü gelmişti, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yetkililer gelmişti, güzel olmuştu.”

“Dayatmacı ve ayrımcı bir tutum”

Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, konu hakkında Evrensel’e konuştu. Yücel,Bu uygulamalarla okullarımız fiili olarak imam hatip okullarına dönüşmüştür. Aynı okulda eğitim öğrenim gören farklı mezhep ve inanç gruplarına mensup çocuklara yönelik bu dayatmacı ve ayrımcı tutum kabul edilemez. Okullarda yapılan bu yarışmalara müftülerin de katılıyor olması ve giderek yaygınlaşması, düzenleyen öğretmenin herhangi bir yaptırımla karşılaşmayacağını biliyor olması, okul müdürünün duruma ilişkin memnuniyet ifadeleri, okulların ne yazık ki bilim öğreten kurumlar olmaktan uzaklaştığını göstermektedir dedi.

Yücel, bu uygulamanın, seçmeli olarak gözüken derslerin aslında zorunlu olarak uygulandığını gösterdiğini ifade etti.

Banka promosyonlarıyla düzenlendi

Pakize Bayraktar Ortaokulundaki yarışma, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin sözleşmeli oldukları bankaların verdiği yıllık promosyonla düzenlendi. Bankalar işlem hacmini arttırmak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla kurumlarda çalışan personelle sözleşme imzalıyor. Her yeni sözleşmenin başında çalışan personele bankalar tarafından bir miktar para veriliyor. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yavuz Toprak ise bu parayı “faiz” diye almayarak okulda yarışma düzenledi.

İlgili Haberler