22 Nisan 2018 Pazar

Suudi Arabistan’da bir maskot “müstehcen” gerekçesiyle gözaltına alındı


Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad yakınlarındaki Kharaj’da bir mağaza açılışında maskotluk yapan kişi, kostümü müstehcen bulunarak gözaltına alındı.

Garip vaka, başkent Riyad’ın yakınlarındaki Kharaj’da perşembe günü bir mağaza açılışında gerçekleşti. Mağazanın tuttuğu maskot, giydiği kostümün şeriat kanununa uymadığı gerekçesiyle ahlak polislerince gözaltına alındı.

Olup bitenlerin sosyal medyada duyulmasıyla birlikte, Suudi Twitter kullanıcıları ‘Ahlak polisi bir maskotu gözaltına alıyor’ etiketiyle durumun absürtlüğüyle dalga geçti. Birçok hesap, maskotun ahlak polisinin arabasında gözaltına alınmış haldeki fotoğrafını paylaştı.

Suudi Arabistan’da bir maskot müstehcen gerekçesiyle gözaltına alındı (3)

Bazı kullanıcılar, maskotu ‘giydirerek’ şeriat kanunlarına uygun bir hale soktu, bazıları ise ahlak polisinin bu uygulamalarının Suudi Arabistan’ı dünyanın gözünde küçük düşürdüğünü belirterek sitem etti.

Suudi Arabistan’da bir maskot müstehcen gerekçesiyle gözaltına alındı (2)

Bir kullanıcı durumu, “Dünyanın bize gülmesine sebep oluyorsunuz, hayvanlar” diye eleştirdi. Başka bir kullanıcı da “Nasıl bir utanç, IŞİD’le aramızda ne farkımız kaldı” diye yazdı.

Suudi Arabistan’da bir maskot müstehcen gerekçesiyle gözaltına alındı (4)