TEOG 2015 soruları ve cevapları açıklandı

TEOG 2015 soru ve cevapları MEB tarafından eba.gov.tr’den açıklandı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)’nın ilk oturumu olan Türkçe, Matematik, Din Kültürü sorularının cevapları bugün saat 13:00 itibariyle eba.gov.tr’de yayınlanmaya başladı. Sınavın ikinci oturumunu oluşturan Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce derslerine ait ortak sınav soru ve cevaplarının videolu anlatımı da perşembe günü saat 14.00 ile 16.00 arasında EBA’da yayınlanacak. TEOG sınav sonuçları Haziran ayında MEB e-okul.meb.gov.tr’den açıklanacak.

TEOG sınav soru ve cevapları için tıklayın

EBA nedir? Nasıl çalışır?

MEB’in eğitim bilişim ağı (EBA)’da farklı içeriklerle hazırlanmış 150 binin üzerinden dijital eğitim içeriği bulunuyor. Bakanlık, EBA portal üzerinden merkezi ortak sınavlara girecek 8’inci sınıf öğrencileri için 6 dersten hazırladığı ders videolarını bir süre önce yayınlamaya başlamıştı. Portala, cep telefonlarından, tabletlerden ya da tüm bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Her kademede öğrencinin videolu ders içeriklerine ulaşabildiği EBA portalının 2 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Soruları jandarma koruyor

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sistemi kapsamında, bugün başlayacak ikinci dönem ortak sınavları için iş ve işlemlerinin yürütüldüğü kampüste, İlçe Jandarma Komutanlığı’yla yapılan protokolle güvenlik tedbirlerini artırdı.Bu kapsamda, sınav evraklarının basım aşaması olan kapalı devre süresince, 24 saat esaslı silahlı nöbetçi uygulamasına geçildi. Sınav evrakının sevkiyatında kullanılan kamyonların kapıları ve sınav merkezlerinde bulunan “sınav kutuları muhafaza odaları”nın güvenliği, özel kilit sistemi ve emniyet ile jandarma güçlerinin, 24 saat esasına dayalı tuttuğu nöbetle sağlandı. Güvenlik tedbirinin, evrakların sınav merkezine dönüşü aşamasında da alınması için tedbirler alındı. Bu çerçevede, tüm araçlar gidiş ve dönüşlerinde GPS ile sürekli takip edilecek.

İlgili Haberler