Ücretsiz İftar Yemeği Veren Ege Üniversitesi Yemekhanesi, İşçilere Ücretini Vermiyor!

Genç Gazete/İzmir Ege Üniversitesinde ücretsiz dağıtılan iftar yemeği için daha uzun saatler çalışmak zorunda bırakılan yemekhane çalışanları  mayıs ayından beri ek mesai ücretlerini alamadığı için 14 Haziran günü basın açıklaması yaptı.

 

DİSK Genel-İş Sendikası 7 Nolu Genel Başkanı Kemal Köroğlu öncesinde süreç hakkında şu açıklamayı yaptı:

”Arkadaşlarımızın mayıs ayından kalan mesai ücretleri halen ödenmedi. Hafta sonu ve akşam yemeklerinde ilave saatler çalışmak zorunda bırakılan personele sendikal hakları olan ve toplu sözleşmeyle kazandıkları bu para ödenmeyince iş bırakma kararı aldık. Yarın akşam saat 20.00’de üretimden gelen gücümüzü kullanacağız ve çalışmayacağız. Yapacağımız basın açıklamasıyla son bir defa işverene çağrı yapacağız. Tüm çabalarımıza karşın rektörlük ve üniversite yönetimi bizimle görüşmeye yanaşmıyor.  Gerekçe olarak paramız yok deniyor ancak iftar yemekleri için dünya kadar para harcandı. Burada esas ilginç olan çıkartacakları yemeğe para var ancak bunu dağıtan, servis eden ve hazırlayan personele para olmayışı. Üniversitede emekçinin hakları yok sayılıyor…”

 

Ege Üniversitesi yemekhanesinde çalışan işçiler, yaptıkları basın açıklamasında ek mesai ücretlerini almak için eylemlerini sürdüreceğini ve dillendirilen özelleştirme iddialarına karşı duracaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler