24 Mayıs 2018 Perşembe

Üniversitelerde Bu Haftanın Gündemi #GençlikLaiklikİstiyor Oldu


Yeni yıla karanlık bir katliamla daha giren ülkemizde laikliği savunmak ilk kez açıkça bir suç olarak gösterilerek, Reina terör saldırısı sonrası halkı “laiklik bayrağını yükseltmeye” çağıran yurttaşlar tutuklandı. Tutuklamalara bahane olarak gösterilen sözler ise sokaklarda, mahallelerde, liselerde ve üniversitelerde okunmaya, yaygınlaşmaya devam etti. Bu özel haberimizde üniversitelerde gerçekleşen ve #GençlikLaiklikİstiyor ortak sloganıyla paylaşılan eylem ve çalışmaları derledik.

2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy’de yer alan Reina gece kulübüne yapılan ve IŞİD’in üstlendiği saldırı sonrasında katliamlara ve cihatçı-gerici terör örgütlerine karşı halkı laiklik mücadelesine çağıran yurttaşlar hedef gösterilmiş, iki yurttaş tutuklanmıştı.

#LaikliğiSavunmakSuçDeğildir diyerek sosyal medyada büyüyen kampanya #LaiklikTutuklanamaz denerek sokaklara taşarken, gençlik örgütleri ortak bir basın toplantısıyla #GençlikLaiklikİstiyor demişti. Hafta boyunca üniversitelerin gündemi de katliamlara, gericiliğe karşı laiklik bayrağını yükseltme çağrıları oldu.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi – Beyazıt Kampüsü

İstanbul Üniversitesi – Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkeleri

Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi

bilgi-4bilgi-3 bilgi-2

Marmara Üniversitesi

marmara-2 marmara marmara-3 marmara-4

Bahçeşehir Üniversitesi

bau bau-3 bau-2

Ankara

ODTÜ

İzmir

Ege Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Kocaeli

 

*Video ve görseller Fikir Kulüpleri Federasyonu – FKF ve Öğrenci Kolektifleri sosyal medya hesaplarından alınmıştır.