Yazar Hamide Yiğit beraat etti!

Genç Gazete –  Nisanur Yıldırım

Hamide Yiğit’in hükümetin Suriye politikalarını eleştirdiği ve IŞİD’i anlattığı kitabı “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” kitabı nedeniyle 15.5 yıl hapsi isteniyordu.

Davacılar arasında Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, kardeşi Mustafa Erdoğan, eniştesi Ziya İlgen ve İHH bulunuyordu.

AKP’nin Suriye politikasının eleştirildiği “Tekmili Birden IŞİD, El Kaide’den IŞİD’e Amerika İçin Cihat!” adlı kitap yazan emekli öğretmen ve yazar Hamide Yiğit’in başına gelmeyen kalmadı. Cumhuriyet davası savcılarından Yasemin Baba, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Erdoğan’ın damadı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İHH’nin şikâyeti üzerine Yiğit hakkında 5 suçlamadan 15.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İddianamede bu üç isme hakaret suçunun yanı sıra kitaptaki bazı ifadeler nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmaktan” da ceza istendi. Savcı Baba, kitapta hükümetin aşağılandığını öne sürerek, Yiğit’e Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesinden de dava açtı. Emekli olan Yiğit ise davaların kitabın gelirlerinin KESK’li KHK mağdurlarına bağışlama kararından sonra açıldığını belirtti.

Hamide Yiğit’e “Tekmili Birden IŞİD” adlı kitabı nedeniyle açılan davanın ilk duruşması bugün (3 Kasım) Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Bugün görülen ilk duruşmada “Terör örgütü propagandası”ndan yargılanan Yiğit’in  savunmasının ardından savcı savunmaya itibar ederek beraat talep etti. Mahkeme Yiğit’in beraatına karar verdi

Savcı tarafından hazırlanan iddianamede Yiğit, terör örgütü propagandasından suçlanıyordu.  Bugün görülen davada savunma veren Hamide Yiğit “Teröre karşı yazılmış bir kitaptan terör suçuyla yargılanıyorum. Aksine kitabım objektif bir şekilde bütünlüklü bir şekilde okunsaydı. Savaşa ve teröre karşı yaşamı savunan bir kitap olduğu görülecektir” dedi. Yazar Hamide Yiğit de beraat kararını, “Adaletin tecelli ettiğini görmek çok sevindirici bir şey. Ortada suç konusu yokken biz mahkeme kapılarında sürünüyoruz. Teröre karşı yazılmış bir kitabın terör propagandası yapmakla suçlanması ve yargılanması inanılmaz üzücüydü” sözleri ile değerlendirdi.

İlgili Haberler