1 Aralık Dünya AIDS Günü: Türkiye’de HIV pozitifler istifaya zorlanıyor!

1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle bir açıklama yapan Pozitif Yaşam Derneği, HIV’ın vücuda girdikten sonra yıllarca bulgu vermediğine dikkat çekerek, HIV pozitif olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolunun doğru zamanda HIV testi yaptırmak olduğu vurguladı.
Açıklamada, sağlık sorunu yaşamayanların da, korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan nakli sonrası ve hamilelik öncesi düzenli HIV testi yaptırmaya çağrıldı. Türkiye’de HIV yayılımının son 5 yılda yüzde 130 oranında arttığına dikkat çekilen açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın Kasım 2015 verilerine göre Türkiye’de kayıtlı 10 bin 475 HIV/AIDS vakası bulunduğu belirtildi.
Bu hızlı artışın nedeni olarak da önleme hizmetlerinin yetersizliği ve teste yönlendirmenin eksikliği gösterildi.
Türkiye’de geç tanı sorunu yaşanıyor
Açıklamada dikkat çeken diğer ayrıntılar şöyle:
– Dünyada ve Türkiye’de HIV tanısı konulan her 10 kişiden 4’ü 20 ila 30 yaş arasında.
– Türkiye’de yeni tanı konan HIV pozitif bireyin yaklaşık yarısı tanı aldığında düşük bağışıklık sistemi değerlerine sahip. Bu da geç tanıya işaret ediyor.
– Tedaviye erişim HIV yayılımını yavaşlatıyor.
HIV tedavi edilebilir bir sağlık durumu
Açıklamada “HIV tedavi edilebilir kronik bir sağlık durumu” olduğu belirtilerek şöyle denildi:
“HIV pozitif olduğunuzu öğrenmekten korkmayın. Erken dönemde HIV tanısı almak sizi pek çok fırsatçı enfeksiyondan korur. Tedaviye erişimi olan HIV pozitifler sağlıklı ve kaliteli bir şekilde günlük yaşantılarına, eğitim ve çalışma hayatlarına devam edebilir, evlenebilir ve gerekli önlemlerle çocuk sahibi olabilirler.”
HIV pozitifler istifaya zorlanıyor!
HIV pozitiflerin ve AIDS hastalarının yaşadığı en önemli sosyal sorun ise toplumsal damgalanma. HIV pozitiflerin çalışma yaşamında olmalarını önleyen tıbbi veya yasal hiçbir engel olmadığını söyleyen Sosyolog Dr. Pınar Öktem’e göre, Türkiye’de birçok işveren, HIV ile yaşayan çalışanını işten çıkarmak ya da zorla istifa ettirmek için çaba harcıyor.
NTV’den Tülay Karabağ’ın haberine göre, kampanyalara, projelere, bilinçlendirme çalışmalarına rağmen günümüzde hala birçok insan, HIV pozitif bireyler ve AIDS hastalarıyla tokalaşmak, onlara dokunmak bir yana aynı ortamda ve sosyal paylaşımlarda bulunmak dahi istemiyor. 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle Türkiye’deki HIV/AIDS tablosuna dikkat çeken Pozitif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Sosyolog Dr. Pınar Öktem, önyargı ve ayrımcılığın, HIV ile yaşayanların en önemli sorunları olduğunu söyledi, “Ayrımcılık sosyal yaşamda, eğitim kurumlarında, iş hayatında ve sağlık hizmetlerine erişimde engel yaratacak şekilde karşımıza çıkıyor” dedi.
Dünyada 36.9 milyon insanın HIV ile yaşadığı tahmin ediliyor. Bunun yüzde 7’sini çocuklar ve toplam yetişkinler içerisinde yüzde 51’ini kadınlar oluşturuyor.

İlgili Haberler