10 Ekim katliamının yıldönümünde Ankara Gar önünde anma

10 Ekim 2015’te ‘Emek, Demokrasi ve Barış’ Mitingi öncesi IŞİD’in canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler yurt çapında anılıyor.

Ankara Garı’na çıkan tüm ana ve bağlantı yolları polis tarafından kapatıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren bölgeye TOMA ve yüzlerce çevik kuvvet ekibi getirildi.

Çevik kuvvet ekipleri katliamın gerçekleştiği yere yalnızca ellerinde olan listelerde adları olan yaralı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının alınacağını söyledi. Polis, bunu kabul etmeyenlere saldırdı. Yaşanan saldırı sonrası katliamın yaşandığı saat olan 10.04’te Ankara Garı önünde saygı duruşu yapıldı.

Gar önündeki anmada, 10 Ekim mitingini düzenleyen kurumlar adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu. Çerkezoğlu “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını hesaplayanlar halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de acımız da dinmeyecektir. Katillere koridor açan, saldırı olacağını gizleyenler, gaz sıkma emrini verenler, güvenlik tedbirleri almayanlar yargılanmadıkça adalet mücadelemiz sürecektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar öfkemizi diri tutacağız. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

İlgili Haberler