10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü 142 gazeteci hapishanede geçirdi!

Genç Gazete-Ankara

Basın özgürlüğünün her geçen gün daha da kötüye gittiği Türkiye’de, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde 142 gazetecinin tutuklu olduğu kaydedildi.

Basın kanunu için yürütülen mücadele sonucu 1961’de gazeteciler için ‘bayram’ ilân edilen, 1971’de ise ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanılmaya başlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü artık bir bayram olarak kutlanılamıyor. Türkiye’de gazeteciler her dönemde hükümetlerin hedefinde olmuştur. Ama gazeteciler en büyük baskıya ve sansüre 16 yıllık AKP iktidarı döneminde maruz kalmış ve kalmaya da devam etmektedir çünkü her geçen günde gazeteciler tutuklanmakta; gazete ve dergi gibi yayım organları ise kapatılmaktadır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin ”2018 Medya Raporları”na göre geçen yıl boyunca toplam 69 gazeteci, yayınlanan haberleri ya da haber takibi sırasında gözaltına alınırken, 47’si tutuklandı. 46 yeni soruşturma ve dava açıldı; süren ve açılan yeni davalar kapsamında 76 gazeteciye hapis ve para cezası verildi. Geçen yıl işten çıkartılan gazeteci sayısı ise 700 olarak belirtildi. 142 gazetecininse 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü hapishanede geçirmesinin Türkiye şartları altında bu günün artık bir bayram olarak kutlanılamayacağını gözler önüne serdi.

 

 

İlgili Haberler