11 bin bitki türü bulunan Kamilet Vadisi'ne 2'inci HES onayı

(Genç Gazete) Kavak Hidroelektrik Santrali’ne karşı mücadele veren Artin Arhavi’de ikinci HES’e de onay çıktı.
Artvin’in Arhavi İlçesi’nde 11 bin bitki türü ile Türkiye’nin en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzası özelliğini taşıyan ve 3 yıldır yapımı süren Kavak Hidroelektrik Santral (HES) projesine karşı mücadele verilen Kamilet Vadisi’nde, ikinci HES’e de onay çıktı. “Orta HES” adı verilen yeni proje için hazırlanan imar izni, Artvin İl Genel Meclisi tarafından AKP’li üyelerin oy çokluğu ile onaylandı. Çevreciler, yol olmayan bölgede sondaj yapılmadan hazırlanan jeolojik etüt raporu ile HES yapılarına imar izni için onay verilerek hukuk ve mevzuatın çiğnendiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Kamilet Vadisi’nde MNG Holding tarafından yapımı planlanan ve Orta HES adı verilen proje için Artvin İl Genel Meclisi, yasanın şart koştuğu sondaj çalışması yapılmadan hazırlanan jeolojik etüt raporu ile projenin regülatör ve ana yapılarına imar izni için onay verdi. Arhavi ilçesinde daha önce, ‘Kamilet’e HES istemiyoruz’ başlıklı ortak deklarasyonda imzası bulunan AKP Arhavi İl Genel Meclis üyesi Hakkı Aytolan da imar izni için onay veren isimler arasında yer aldı.
“Kamilet’te HES’e asla geçit vermeyeceğiz”
DHA’da yer alan habere göre ikinci HES’e onay çıkmasına çevreciler tepki gösterdi. Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, yolu olmayan proje için yasanın şart koştuğu sondaj çalışmasının yapılamamasına rağmen Orta HES’in regülatör ve ana yapılarının imar planının Artvin İl Genel Meclisi’nin AKP’li üyeleri tarafından grup kararı olarak onaylandığı belirtildi. Görevini kötüye kullananlar için dava açılacağı ve hukukun sonuna kadar işleteceğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kamilet, Arhavi halkının turizm geleceğidir. Yaklaşık 11 bin bitki türü bulunmakta. Buradayetişen bitki türlerinin yüzde 40’ı tıbbi bitki özelliği taşıyor. Kamilet, yaban hayat zenginliği bakımından da Türkiye’nin en çok çeşit barındıran bölgelerinden biri. Ayı popülasyonunun da en çok görüldüğü yerlerden biri. Şelaleleri ve balta girmemiş ormanı, endemik bitki örtüsü ve nesli tükenmekte olan yaban hayvanlarının bulunduğu el değmemiş bu cennette bal da halkın en önemli gelir kaynağı. Kamilet’te HES’e asla geçit vermeyeceğiz.”
Kamilet belgeseli halkın erişimine açılacak
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Ana Bilim Dalı’nda Yrd. Doç. Dr. olan İlkay Nişancı 2013 yılında memleketi Arhavi’de yaşananlar üzerine poetik bir belgesel çekmiş ve bir çok ödüle layık görülmüştü. 2’inci HES için verilen iznin ardından Nişancı, dün gece facebook hesabından yaptığı bir paylaşımda bu karara imza atanların doğa düşmanı olduğunu ve bu karara tüm imkanlarıyla karşı duracağını söylerken, belgeselin de en yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

İlgili Haberler