12 yaşındaki çocuk gelinin “evlilik videosu” internette tartışma yarattı

Lübnan’da 12 yaşındaki bir kız çocuğunun orta yaşlı bir erkekle evlendiğini gösteren video, internette tartışma yarattı. Çocuk evliliklerine dikkat çekmeyi amaçlayan videoyu şimdiye dek 2 milyona yakın kişi izledi.

Lübnan’da çekildiği belirtilen videoda, gelinlik giyen küçük kızın dedesi olabilecek yaştaki adamla yan yana durduğu görülüyor. Çevredeki bazı kişiler adama bağırarak tepki gösterirken, adam ise tepkilere “Ailesinden izin aldım, size ne diye” yanıt veriyor.

Sputnik’in hazırladığı habere göre; internette 2 milyona yakın kişi tarafından izlenen videonun aslında Londra’da çekildiği ve çocuk evliliklerine dikkat çekmeyi amaçladığı belirtildi. Lübnan’da çocukların evlendirilmesine karşı kampanya yürüten ve videoyu yayınlayan KAFA Violence & Exploitation örgütünden Maya Ammar, “Videonun şok edici olması gerekiyordu çünkü olayın kendisi şok edici bir şey” dedi.

Tüm dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon kız çocuğunun evliliğe zorlandığı belirtilirken, BM tahminlerine göre 2050 yılına kadar çocuk yaşta evlenmeye zorlanan kızların sayısının 1,2 milyara ulaşması bekleniyor.

İlgili Haberler