17 yaşındaki milli sporcu Zeynep Güneş’ten üç altın madalya ve dünya gençler rekoru

5. Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden sporculardan 17 yaşındaki Viktoria Zeynep Güneş, 50 metre ve 100 metre kurbağalamnın ardından 200 metre karışıkta da  altın madalyayı kazandı.
Singapur’daki OCBC Su Sporları Merkezi’nde düzenlenen şampiyonanın 4. gün akşam seansında, kadınlar 100 metre kurbağalama finali yüzüldü. Finalde 1.06.77’lik derecesiyle rakiplerini geride bırakan Viktoria Zeynep Güneş, altın madalyanın sahibi oldu. İsveçli Sophie Hansson, 1.07.77’lik süresiyle gümüş madalya elde etti. Büyük Britanyalı Katie Matts ise 1.07.96’lık zamanıyla bronz madalyayı boynuna taktı. Güneş, aynı zamanda 50 metre kurbağalama da da altın madalya kazandı.
Milli sporcumuz 200 metre karışık finalinde yüzdüğü 2:11:03’lük derecesi bir kez daha altın madalyaya uzanırken ayrıca bu derecesiyle Dünya gençler ve şampiyona rekorunu da kırmış oldu.
Bakanlıktan sansür
Nisan ayında ise İspanya Open Yüzme Şampiyonası’ndan toplam 4 madalya kazanan Milli sporcu Viktoria Zeynep Güneş, 9 yeni Türkiye rekoru kırarak, 2 dalda olimpiyat A barajını geçmeyi başarmıştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Güneş’in iki dalda olimpiyat barajını geçtiğini duyurduğu tweet’te sadece bakan Çağatay Kılıç’ın fotoğrafının olması tepki çekmişti.

İlgili Haberler