4 Aralık Dünya Madenciler Günü: Türkiye’de Yaşanan Maden Faciaları

Madenciler gününe özel Türkiye’de yaşanan maden facialarını derledik:

 

4 Aralık Dünyada madencilik günü olarak kutlanıyor. Fakat Türkiye’de bugün rant uğruna yitip giden işçiler akla geliyor. TMMOB’un araştırmalarına göre, Türkiye’de her gün ortalama 3 isçi hayatını kaybediyor ve 5 işçi de yaralanıyor. Bu veriler, Türkiye’yi işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci ve Dünya’da dördüncü yapıyor. Bu denli güvenlik açıklarının olduğu bir ülkede madencilik gibi riskler taşıyan sektörlerde de ölümcül kazaların olmasına sebebiyet veriyor.

 1- Armutçuk grizu faciası:

7 mart 1983 yılında Zonguldak’ın Armutçuk beldesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu 103 işçi hayatını kaybetmiştir.

2- Amasya grizu faciası:

7 Şubat 1990 tarihinde Amasya’da,
Yeni Çeltek Kömür İşletmesi’ne ait maden ocağında meydana gelen grizu
patlamasında 3 işçi yanarak 65 işçi ise göçük altında kalarak hayatını
kaybetmiştir.

3- Kozlu grizu faciası:

1992 yılında Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen zincirleme patlamalarda 263 işçi yaşamını yitirmiştir. 13 Mayıs 2014 tarihindeki Soma faciasına kadar, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek ölümlü maden kazası olmuştur.

4- Sorgun grizu faciası:

1995 yılında Yozgat’ın Sorgun
ilçesinde, Matsan Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağında grizu
patlaması sebebiyle meydana gelen kazada 38 kişi göçük altına kalarak
can vermiştir.

5- Erdenek grizu faciası:

22 Kasım 2003 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde, özel bir firmanın işlettiği kömür ocağında grizu patlaması sebebiyle 10 işçi yaşamını yitirmiştir. İşçilerin cesetleri olaydan günler sonra çıkarılabilmiştir.

6- Küre gaz faciası:

8 Eylül 2004 tarihinde Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan yeraltı bakır ocağında, karbonmonoksit ve farklı gazların etkisiyle 19 işçi yaşamını kaybetmiştir.

7- Mustafakemalpaşa grizu faciası:

10 Aralık 2009 tarihinde Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında, 19 işçi grizu patlaması ile oluşan göçük altında hayatını kaybetmistir.

8- Odaköy grizu faciası:

23 Şubat 2010 tarihinde Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de, toplam 47 kişinin çalıştığı maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 17 kişi hayatını kaybederken 30 kişide yaralanmıştır.

9- Karadon grizu faciası:

17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak merkeze bağlı Kilimli beldesindeki Türkiye  Karadon kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 30 işçi yaşamını yitirmiştir.

10- Küçükdoğanca yangın faciası:

7 Temmuz 2010 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Küçükdoğanca köyünde meydana geldi. Kaza sırasında madende bulunan 15 işçiden 12’si madeni terk ederken 3 işçi mahsur kaldı. 9 Temmuz 2010 tarihinde üç işçinin cesetlerine ulaşıldı.

11- Kozlu gaz faciası:

8 Ocak 2013 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonrasında 8 işçi hayatını kaybetmiştir.

12. Soma yangın faciası:

Türkiye’de en büyük kayıbın yaşandığı maden faciasıdır. 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma
ilçesinde, Soma Holding tarafından işletilen kömür ocağında meydana
gelmiştir. Patlamanın etkisiyle madende yangın çıkmış ve çok sayıda
madenci içeride mahsur kalmıştır. Faciada toplam 301 işçi hayatını
kaybetmiştir.

14- Ermenek su faciası:

2014 yılında, Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan kömür madenini su basması sonucu 18 işçi yaşamını yitirmiştir.

 

1941 yılından bu yana 3 binden fazla insan maden kazalarında hayatını kaybetmiştir. 100 binden fazla insan ise yaralanmıştır.

Genç Gazete- Eskişehir

İlgili Haberler