8. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri İzmir’de

Genç Gazete

Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Şubesi ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Çalışmaları Topluluğu tarafından düzenlenen 8. Uluslararası İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 7-10 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek. 

Bu yıl 8.’si düzenlenecek olan  İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde  balığın ve denizin öyküsü, iş cinayetlerine kurban giden işçileri, kent hakkı için mücadele eden sinema sevdalılarını, Brezilya’yı da saran ‘Gezi’ etkilerini, silahların ve çatışmaların ortasında geçen futbol mücadelesini, askerliklerini yaparken ayrımcılığa uğrayan Ermeni ve Yahudi gençlerini, çocuk yaşta evliliklere karşı verilen okuma savaşını, erkekler tarafında öldürülen kadınları, OHAL’e karşı verilen demokrasi mücadelesini ve direnen kamu emekçilerini, Sri Lanka’da 26 yıl süren iç savaşın şiddetini ve  Tahir Elçi’yi anlatan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmleri izleyicilere sunulacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterilen filmlerden bazılarının yönetmenleri olan Devrim Tekinoğlu, Meral Özden Uç, Deniz Çankaya Salmanlı, İmre Azem, Ali Ergül, Sinem Babul ve Rabia Çetin etkinliğe katılacak ve yönetmenler  gösterimlerin ardından filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklar.  TİHV dört gün boyunca sinemaseverlerle ve insan hakları savunucularıyla filmleri buluşturacak. Film gösterimleri Fransız Kültür Merkezi’nde izleyicilere ücretsiz olarak sunulacak.

İlgili Haberler