8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar sokaklara çıkıyor

“Krize, savaşa, şiddete, eşitsizliğe karşı dayanışmayla güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz” diyen kadınlar bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin birçok yerinde sokaklara çıkıyor.

Her yıl tüm dünyada kutlanılan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bu yıl da kadınlar Türkiye’de yaşanan ekonomik krize ve kadınlar üzerindeki baskıya rağmen sokaklara çıkıyor. Birçok şehirde sokaklara çıkacak olan kadınlar, kadın dayanışmasının önemini, yıllardır yaşanan baskıları, mücadelelerini ve kazanımlarını eylem alanına yansıtacaklar.

Son 16 yıldır AKP iktidarında kadınlar; gerici baskılara, ekonomik şiddete artarak maruz bırakılıyor. Bu 16 yılda 15 binden fazla kadın cinayeti işlendi. Her gün dört kadından biri fiziksel şiddete uğradı. Şiddete uğrayan her dört kadından üçü eşleri tarafından şiddete maruz kaldı. Sadece 2018 yılında kayıtlı rakamlarla 440 kadın erkekler tarafından katledildi, 317 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınların istihdam durumuna bakıldığında ise; her 10 kadından sadece 3’ü istihdam edildi, işsizlik sigortasına başvuran kadın sayısı % 57 arttı. 3 milyona yakın kadın haftalık 45 saatten daha fazla çalıştı. 20 milyondan fazla kadın ise hala çalışma hayatının dışında. Çalışan kadınların yüzde 93’ü ise sendikasız çalıştı ve çalışmakta.

Özellikle krizin derinleşmesi ile beraber ortaya çıkan ekonomik sorunlar kadınlar tarafından daha baskın bir şekilde hissediliyor. Tüm bunlara rağmen işçi ve emekçi kadınlar yürüttükleri mücadeleler ile bu karanlık tabloyu aydınlatmaya çalışıyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren FLORMAR firmasında sendika üyesi olduklarından dolayı çoğunluğu kadın olan 120 işçinin işten çıkarılmasının ardından kadınların başlattığı Flormar Direnişi bugün 297. gününde kazanımla sonuçlandı. Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan işçilerin zam taleplerinin reddedilmesi sonucu kadınların öncülüğünde başlatılan direniş kazanımla sonuçlandı. Boşanmak istediği erkek tarafından katledilen Hatice Çelik’in cinayetinin görüldüğü davada sanığa verilen 15 yıl ceza, Yargıtay tarafından bozulup ‘müebbet hapse’ çevrildi.

İlgili Haberler