AİHM kararıyla hastaneye kaldırılan Helin Öncü’yü taşıyan kadınlara ateş açıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaralanan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Helin Öncü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararıyla Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaralanan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Helin Öncü ile ilgili, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ramazan Demir, AİHM’e başvuru yapmıştı. Yapılan başvuruyu aynı gün içerisinde gündemine alan AİHM, hastaneye kaldırılamayan Öncü için tedbir kararı aldı.

Karar da, “İçtüzük 39. madde uyarınca mahkeme Türkiye hükümetinin başvurucunun kardeşinin hayatı ve fiziksel bütünlüğünün korunması için bütün önlemleri alması yönünde uyarmıştır” denildi. “Bu ve benzer durumlarda Türk yargı sistemi yaşam hakkı ve fiziksel bütünlük konulu başvuru yapabilecekleri etkili iç hukuk yolu var mı yok mu?” denilerek, hem hükümetten hem de başvurucunda yanıt talep edildi.

Öncü’yü taşıyan kadınlara ateş açıldı

AİHM tarafından hastaneye kaldırılması için tedbir kararı verilen Helin Öncü’yü hastaneye taşıyan üç kadına ateş açıldığı belirtildi.

DİHA’nın yaptığı habere göre, kadınlar Cizre Emniyet Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde Cudi Mahallesi’ne gitti, Öncü’yü alarak mahalleden çıkmaya çalıştıkları sırada kadınlara ateş açıldı. Kadınlardan haber alınamadığı, saldırıların sürmesi nedeniyle mahalleye kimsenin gitmesine de izin verilmediği belirtildi.

AİHM’in tedbir kararı verdiği Helin Öncü, Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tedbir kararına uyulmuyor

AİHM’in aldığı karar dördüncü tedbir kararı olurken, geçtiğimiz günlerde Cizre’de yaralanan ve günlerce saldırılardan dolayı hastaneye kaldırılamayan Hüseyin Paksoy, Serhat Altun ve Orhan Tunç için tedbir kararı almıştı.

Ancak tedbir kararını uygulanamamasından dolayı Altun ve Paksoy yaşamını yitirmişti.

AİHM’in hakkında tedbir kararı aldığı Tunç’u dün mahalleden almaya gidenlere ateş açılmış aralarından İMC tv kameramanı Refik Tekin’in de olduğu 10 kişi yaralanmıştı. Tedbir kararına rağmen halen Tunç’a dair bir bilgi alınamıyor

İlgili Haberler