Akdeniz Üniversitesi'nde KYK'dan zam fırsatçılığı

Akdeniz Üniversitesi’nde KYK, yeni yapılan öğrenci yurduna geçişle beraber yurt ücreti ve depozito ücretine zam yaptığını açıkladı
(Genç Gazete Antalya) Akdeniz Üniversitesi’nde geçtiğimiz dönem içerisinde Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt ücretlerine zam yapılması ve özel yurda zorunlu geçişin uygulamaya koyulması üzerine üniversite öğrencileri büyük tepki göstermiş ve okul yönetimi de hem zammın hem de uygulamanın geri çekildiğini duyurmuştu. Şimdi ise, uygulamanın tekrar yürürlüğe sokulacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada, Akdeniz Üniversitesi KYK Yurdu’ndan, Elmalılı Hamdi Yazır Yurdu’na geçişle birlikte yurt ücretine 108 TL, depozito ücretine ise 165 TL zam yapılacağı ve geçişin kişiler için farklı tarihlerde olacağı belirtildi. Ayrıca, önceden yurtlarda kalan öğrencilerin de yeni depozito ücretini tamamlamaları gerektiği bildirildi.
Bu durumda yurda yeni yerleşen bir öğrenci 345 TL, daha önce bu yurtta kalıp yeni yurda geçecek olan öğrencilerin ise 13 Mart 2015’e kadar 165 TL ödemesi gerekiyor. Yurt idaresi tarafından öğrencilerin geçiş tarihleriyle birlikte yeni ücrete tabi tutulacakları ve kaldıkları günler hesaplanarak tahsilatın yapılacağı belirtti.
Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Akdeniz Üniversitesi, “Yurt yetkililerinin basın ve öğrenciler karşısında yaptığı açıklamanın üstüne atılan bu adımın adı korkaklıktır. Kendileri saraylarda kalırken emekçi çocukları bu fiyatlarla o yurtta kalmaya zorlanıyor. Hali hazırda okul çevresindeki ev, yurt, apart fiyatlarının da bu yıl yükseldiğini görüyoruz. Barınmanın insani bir hak olduğunu defalarca söyledik ama öğrenciler kimsenin umurunda değil. Madem öyle biz de kendimizi hatırlatmasını biliriz. Okul yönetimini uyarıyoruz, okullar açılmadan derhal bu düzenlemeyi geri çekin. Hali hazırda meydanı boş görüp dilediğiniz gibi at koşturabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Eylül yaklaşıyor, korkunun ecele faydası yok. Eğer bu düzenleme geri çekilmezse biz de geri çektirmesini biliriz. Direnişi siz istediğiniz biz de geliyoruz…” dedi.

İlgili Haberler