Alternatif yazılı medya olarak fanzin

 Baskı, gözaltı ve tutuklamaların her geçen gün arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Geçtiğimiz sene Özgür Gündem gazetesinin ve İMC TV’nin kapatılması ve hala süren Cumhuriyet gazetesi davasıyla başlayan süreçte yazılı ve görsel medyada OHAL’den payına düşeni aldı. Tarihin her döneminde baskı arttıkça insan yaratıcılığını kullanarak alternatifler yaratmıştır. Bu yaratılan alternatifler çoğu zaman illegalite çerçevesinde yer aldı ancak bazen de baskı yapanların gözünün önünde engel olamadıkları için onları çıldırtacak şekilde yaptı.

 Günümüzde alternatif medyanın gücünü Gezi Direnişi sırasında Twitter ve diğer sosyal medya aygıtları sayesinde gördük. İktidarın yasaklamalarına rağmen Twitter’ın iktidarın Caps Lock’u daima açık olan eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından bile kullanıldığını gördük. Bununla beraber TV’lere alternatif olarak Youtube kanallarının sayısı her geçen gün artıyor. İnsanlar artık gazete ya da fikir dergilerine yazı göndermek yerine Blogspot’tan yazılarını paylaşıyor. Tabi bu saydıklarımın artık sermaye tarafından fark edilmiş ve birer para çeşmesine dönmüş örnekler.. Medyanın her şeyinin dijital olduğu bir dönemde gala saman kağıda basılıp düzene kafa tutan bir alternatif yazılı medya mevcut; FANZİN!

 Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZINE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir yazılı medya aygıtıdır. Tarihçesi ikinci dünya savaşı sonrası Almanya’ya kadar dayanmakla birlikte memlekete gelişi 1990’lı yıllarda Kadıköy’de yaşayan rocker gençlerin yerli amatör metal gruplarını tanıtmak amacıyla olmuştur. Ancak günümüzde fanzin daha çok çizgi roman ve edebiyat için basılmaktadır. Günümüzde popüler edebiyat için arka kapağında sürekli yaşamını yitiren yazar ve sanatçıların yer aldığı dergilerin fiyatları günden güne artarken fanzinler ya ücretsiz ya da bozuk para karşılığı alınacak fiyatta özgür, muhalif edebiyat, kültür-sanat için sahafların, kitabevlerinin raflarını doldurmakta. Bununla birlikte fanzinler birbiriyle traj rekabeti içinde olan popüler edebiyat dergilerinin tam zıttına birbiriyle dayanışma içindeler. İzmir odaklı başlayan daha sonra İstanbul, Ankara, Adana ve Gaziantep’te de fanzinlerin bir araya gelmesiyle oluşan Fanzin Apartmanı isimli çatı örgütte fanzinler rekabet yerine dayanışma için fırsat buldukça bir araya geliyor, etkinlikler, buluşmalar düzenliyor, dağıtım için birbirlerine destek oluyor.

 Fanzinlerin bir arada durmasına karşılık bazı skandallarda yaşanmıyor değil örneğin aynı fanzin ekibinde olan insanlar bir anda ticari hırslara kapılıp fanzini manasızca dergiye çevirebiliyor ya da ortak kumbarayı çalıp kar etmeye çalışıyor. Tabii ki güzellikleri hırslarıyla kirletmeye çalışan insanlara karşı fanzinler yayın hayatını bitirmek yerine daha fazla dayanışma ve ortak işle yollarına devam ediyor.

 Fanzinler sadece popüler edebiyat dergilerine alternatif olmakla sınırlı kalmayıp açılımı Fanatik Kitap olan Fankitler çıkararak popüler kitap yazarlarının tirajları içinde tehdit oluşturuyor. Fankitler fanzin yazarlarının öykülerinin derlenmesinden ya da tek öyküden oluşuyor. Fankit yazarları da Fanzin Apartmanı’nın öncülük ettiği Fankit Hareketi’yle dayanışma gösteriyor ve seslerini duyuruyor.

 Karanlığın bütün güzellikleri kapattığı, bilimin yok sayıldığı, edebiyatın lümpenlik ve popülerlik amacı güdülmeden üretilmediği, gazete ve TV’lerin kapatıldığı bir dönemde hem üniversitelerde hem de günlük hayatta herkesin çantasında, sırasında ya da rafında en azından bir fanzinin ya da fankitin yer alması belki karanlığı yok edemez ama en azından küçük kızıl bir çoban yıldızı parıltısı vererek hem edebiyat, kültür ve sanat için hem de hayat bir özgürlük ışığı yaratabilir.

İlgili Haberler