Amedsporlu Deniz Naki: “Her zaman barış mücadelesini veririm, kimse ağzımı kapatamaz”

Futbol Federasyonu tarafından ‘ideolojik propaganda yaptığı’ ve ‘sportmenliğe aykırı’ açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle 12 maç müsabakalardan men ve 19 bin 500 lira para cezası verilen Amedsporlu Deniz Naki, barış isteğini tekrarladı: “Kimse ağzımı kapatamaz, bedelini de öderim.”

Bursaspor’la oynadıkları maçın ardından “İnsanların ölmemesini istiyorum. Barış olsun istiyorum. Bu nedenle barış demekten başka çaremiz yok” ifadelerini kullanan Naki’ye Futbol Federasyonu tarafından ‘ideolojik propaganda yaptığı’ ve ‘sportmenliğe aykırı’ açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle 12 maç müsabakalardan men ve 19 bin 500 lira para cezası verilmişti.

Cumhuriyet’ten Pınar Öğünç’e konuşan Naki futboluyla ön planda olmak istediğini söylerken, “Gerçekten şaşırıyorum, aklı başında olan insan barış ister. Barış diyorsun, siyaset yapıyor oluyorsun bu ülkede. Yetmiyor vatan haini oluyorsun, terörist oluyorsun. Ben yanlış bir şey yapmıyorum ki, her zaman barış mücadelesini veririm, kimse ağzımı kapatamaz, bedelini de öderim” ifadelerini kullandı.

Takımda AKP’li de var

Takım olarak bir bütün olduklarını ve son dönemde kendi adının gündemde olmasının takım içinde herhangi bir sorun yaratmadığını aktaran Naki, “Bizim aramızda öyle tartışma olmaz, siyasi tartışma hiç olmaz. Biri CHP’lidir, biri HDP’li, biri AKP’lidir. Takım olarak, aile olarak sportif bir hedefimiz var çünkü” derken, Öğünç’ün “AKP’li de var mı?” sorusuna “Evet” yanıtını verdi.

‘Neonazileri seven yok’

Almanya’da oynadığı dönemde ‘neonazi’lerin lincine uğradığını aktaran Naki, Türkiye’de Kürt ve Alevi olmanın daha zor olduğunu, “Almanya’da neonaziler var ama onları seven yok” sözleriyle anlattı. Naki, kolundaki ‘Azadi’ (özgürlük) dövmesini iki yıl önce Türkiye’de yaptırdığını ancak ‘Azadi’ yerine İngilizce ‘Freedom’ ya da Almanca ‘Freiheit’ yazdırsa hiçbir sıkıntı yaşamayacağını ifade etti.

Naki takımının Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda Bursaspor’u deplasmanda 2-1 yenerek çeyrek finale yükselmesi sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamayı şöyle noktalamıştı:

“Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybedenlere ve yaralılarımıza adıyoruz, armağan ediyoruz. Her biji Azadi (Yaşasın Özgürlük)”

İlgili Haberler