Arkadaş Kitabevi’nden çıkarılan işçiler basın açıklaması yaptı

Genç Gazete – Ankara

DİSK’e bağlı Sosyal İş sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan Arkadaş Kitabevi işçileri Ankara’da Atlantis AVM Arkadaş Kitabevi önünde eyleme başladı.

Yaz aylarında DİSK Sosyal iş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle mobinge maruz kalan ve işten çıkarılan Arkadaş Kitabevi işçileri  Ankara Atlantis AVM önüne 11 Kasım saat 17.00 için eylem çağrısı yapmıştı. Kitlesel bir basın açıklaması için çağrı yapan işçiler, “Bizler kitabevlerinde, 1980 yılından bu yana ilk kez sendikalaşan Arkadaş Kitabevi işçileriyiz. İşveren Anayasal hakkımızı çiğneyerek, sendikalı olduğumuz için bizleri işten attı ve işten atılmayan arkadaşlarımıza korkunç bir baskı uyguluyor. Bu nedenle aşımıza, işimize ve arkadaşlarımıza sahip çıkmak için kitlesel bir basın açıklamasıyla sendikasızlaştırma saldırısını protesto edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Arkadaş Kitabevi işçisi Özgecan Bulut : “Haksız yere işimizden atıldık ve işimizi istiyoruz. Yaşasın sınıf dayanışması!”

Basın açıklamasını Arkadaş Kitabevi işçisi Özgecan Bulut gerçekleştirdi. Bulut açıklamasında: ” İşten atılan 9 arkadaşımız bir kısmı hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılırken, bir kısmı da iftiralar atılarak işten çıkarıldı. Birçok işçi baskı,tehditlerle ve sendikaya iftiralar atılarak işyerinden istifa ettirildi. Sendikalı işçiler, yetkileri ellerinden alınarak iş yapamaz hale getirildi. Bazı işçiler, asılsız siyasi suçlamalarla tehdit edilerek sindirilmeye çalışıldı. İşveren bu yöntemle, aynı zamanda vermiş olduğumuz emek mücadelemizi karalamaya yeltendi. İşverenenin baskıları bununla kalmadı. Daha önce işten attığı 3 arkadaşımızı, yeni girdikleri işlerinden de attırdı. Son süreçte ise çıkarılmış işçilere yakın olan, selam veren sendikasız işçileri de işten attı.Bizler üç şey istedik:  Haksız yere atıldığımız işimize geri dönmeyi, sendika haklarımıza saygı gösterilmesini ve toplu iş sözleşmesinin yapılmasını. İstediklerimizin hepsi haklı ve meşrudur. Taleplerimiz hala bunlardır. Bu vesileyle işvereni sendikal haklarımıza saygı göstermeye bir kez daha davet ediyoruz.” dedi.

Batıkent Dayanışma Platformu üyesi : “Sosyal iş sendikası günlerdir burada mücadele veriyor. Onları hiç yalnız bırakmayan gençler bize yine örgütlenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiler.”

KESK Ankara Şubeler Platformu : “Arkadaş kitabevini kınıyoruz ve Arkadaş Kitabevi işçilerinin derhal işe geri alınmalarını istiyoruz.”

Emekli-Sen üyesi : “Demokrasi mücadelelerinden emekli olmayanlarız. Arkadaş kitabı işçilerinin yanındayız.”

Sosyal-İş senkası başkanı Metin Ebetürk: “Biliyor ve görüyoruz ki bu haklı mücadelemizde ve kavgamızda yalnız değiliz.”

Metin Ebetürk açıklamasında: “Bildiğiniz üzere Arkadaş Kitabevi çalışanları 12 Eylül darbesinden bu yana bir ilki gerçekleştirerek Sosyal-İş sendikasına üye oldu. 12 Eylül sonrası kitabevlerindeki ilk sendikal örgütlenme Arkadaş Kitabevi’nde gerçekleşti. İşveren, üyelerimizi yasaya aykırı biçimde işten çıkardı. Üyelerimizi tehdit ve baskı yoluyla  sendikamızdan istifa ettirmeye çalıştı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi yıllar içinde ‘işyeri uygulaması’ haline gelmiş indirim kartlarının kullanımını bahane ederek , Arkadaş Kitabevi emekçilerini hırsızlıkla suçladı,haklarında suç duyurusunda bulundu. Tüm bunların sonucunda işverene bir kez daha çözüm çağrısında bulunduk. Bu çağrımıza da yanıt alamayınca sendikal haklarımız için bir dizi eylem ve etkinlik başlattık. Arkadaş Kitabevi şubelerinin bulunduğu alanlarda bildiri dağıtımı yaparak , Arkadaş Kitabevi okurlarını ve kamuoyunu bilgilendirdik. Bunları gerçekleştirirken işverene bir kez daha çözüm çağrısı yaptık. Fakat işveren masaya oturmak yerine, haklarını arayan işçileri ve sendikamız temsilcilerini polise şikayet etme yoluna gitti. Ticareti engellemek, gürültü yapmak, rahatsızlık vermek gibi trajikomik gerekçelerle işveren vekillerinin yaptığı şikayetler nedeniyle üyelerimiz ve sendika temsilcilerimiz karakol karakol gezerek ifade vermek zorunda kaldı. Taleplerimiz açık ve nettir. Sendikalı işçi kıyımına son vermeleri, sendika hakkımıza saygı duymaları,sendikayla diyalog kurmaları.İşveren bu çağrımızı da yanıtsız bırakırsa mücadeleyi bir üst safhaya taşımaya da hazırız. Bir kez daha ilan ediyoruz ki Arkadaş Kitabevi,sendikalı bir kitabevi olana kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

İlgili Haberler