Artuklu Üniversitesi’nde yolsuzluk operasyonu

Mardin Artuklu Üniversitesi’ne düzenlenen yolsuzluk operasyonunda, okulun Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı da dahil olmak üzere 68 kişi gözaltına alındı.

Artuklu Üniversitesi’nde geçen temmuz ayında, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversitede yapılan ihalelerde, ‘Haksız kazanç sağlamak, ihaleye fesat karıştırmak, gizleme veya değiştirme, görevi kötüye kullanma’ gerekçesiyle soruşturma başlatmış ve sonrasında okula operasyon düzenlenmişti.

Soruşturma kapsamında üniversitenin Yenişehir yerleşkesindeki rektörlük binasında arama yapan polis, Mali İşler Daire Başkanlığı, Strateji Daire Başkanlığı’nın da birimlerde çok sayıda evrak, CD ve bilgisayara el koymuştu.

Bu sabah, Mardin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ile Mali Polis ekipleri Mardin merkezli 7 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda polis, Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay’ın da odası başta olmak üzere rektör yardımcıları ve dekanların odalarında arama yaparak, çok sayıda harddisk, evrak ve dosyaya el koydu.

Operasyonlarda YÖK Teftiş Kurulu’nda olduğu belirtilen müfettiş S.E., Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Kadri Yıldırım, Genel Sekreter Süleyman Bayburt, Genel Sekreter Yardımcısı Sedat Gül, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekiye Sarıkartal, Rektör Omay’ın şoförü, koruması, ihalelere giren iş adamlarının da bulunduğu 68 kişi gözaltına alındı.

Devam eden soruşturma kapsamında YÖK’ten alınan izinle gözaltına alınacak şüphelilerin sayısının artabileceği bildirildi.

İlgili Haberler