Berkin için yazılmış şarkılar

Bundan tam 2 yıl önce tanıştık Berkin Elvan’la. Gezi Direnişi sürerken, bir sabah ekmek almak için evden çıktığında polisin hedefi oldu, başından gaz kapsülüyle vuruldu. “Emri ben verdim” diyen Tayyip Erdoğan ve AKP’liler Berkin’e saldırmaya devam ederken; bizler her geçen gün onu daha çok sevdik, sahiplendik. Sonunda Berkin, 90 kuşağının hiç unutmayacağı bir kardeşi oldu. Hem hastanede 269 gün boyunca direnirken, hem de ölümünün ardından Berkin için onlarca şarkı yazıldı. Biz de sanatçılardan, üniversitelilerden, taraftar gruplarından ve hatta sınırın binlerce kilometre ötesinden gelen Berkin Elvan şarkılarını sizin için derledik.

1. Rüya – Maske


Ahmet Mümtaz Taylan’dan Derya Köroğlu’na birçok sanatçının yanı sıra, Berkin’in babası Sami Elvan da klipte yer alıyor.

2. Küçük Çocuk – Umut Ali Kal


Özyeğin Üniversitesi’nde öğrenci olan Umut Ali Kal da Berkin’in ardından bir şarkı yazmış.

3. Taksim Meydanı – Kaan Tangöze


Gezi Direnişi’nin ilk günlerinde bir şarkı yazan Duman grubunun solisti Kaan Tangöze, bu kez Gezi’nin yıl dönümünde bir şarkı yayınlıyor.

4. Uyan Berkin – Grup Yorum


Berkin için Grup Yorum da bir şarkı besteliyor. Klipte Berkin’in cenazesinden de görüntüler yer almakta.

5. Berkin – Galatasaray Taraftarları


Haziran’la birlikte ön plana çıkan taraftar grupları Berkin’i unutmuyor.

6. Çok Sevdik – Fenerbahçe Taraftarları


Vamos Bien adlı taraftar grubunun Berkin hastanedeyken “uyan Berkin Elvan” diyerek söylediği bu şarkı, sonradan “ölümsüz Berkin Elvan” olarak değiştiriliyor.

7. Fidan – Ege


“Fişek değil de ekmek yesin çocuklar, uçurtmalar uçursun”

8. Berkin Elvan – Brett


Berkin sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada sahiplenildi. Ölümünün ardından pek çok ülkede anmalar düzenlendi. Şüphesiz Berkin için yazılan en güzel şarkılardan biri Norveçli Brett’in “Berkin Elvan, on beşinde bir fidan” diyerek söylediği bu şarkı.

Bonus: Memik Oğlan – Zülfü Livaneli


Berkin’den çok önce yazılmış bu türkü, Berkin’den sonra bizim için çok daha büyük bir anlam kazanıyor. Artık Memik Oğlan’ı da Berkin için söylüyoruz.
Işıklar içinde uyu Berkin.

İlgili Haberler