Bilecik Üniversitesi Kayıt Rehberi 2015

Her sene 100 binlerce öğrenci üniversiteye, eğitimde yeni bir aşamaya geçiyor. Özellikle üniversite için şehir değiştiren öğrenciler akıllarında birçok soru ile uzunca bir süre bekliyor. Genç Gazete olarak üniversitenizdeki muhabirlerimiz aracılığıyla genelde ÖSYM’de veya üniversite sitesinde bulamayacağınız bilgileri sizin için derledik. Yurt fiyatlarından kütüphanelere kadar, yaşanmadanzülemeyecek birçok soru ile dolu olan kayıt rehberimiz karşınızda…
BİLECİK ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKELERİ
Bilecik Üniversitesi bir kampüste eğitim vermektedir.
BİLECİK ÜNİVERSİTESİ’NDE YAŞAM
Yurtlar ve evler
Okulun yanında KYK yurdu bulunmakta, yürüme mesafesi ortalama 7 dakikadır. Özel yurt/apartlar şehir merkezinde bulunmakta minibüsle okula 10 dakika uzaklıktadır. Özel yurt/apartların fiyatları 3 kişilik oda ortalama 300 TL’dir, odadaki kişi sayısı düştükçe ve yemekli seçeneğine göre 100 TL oynar bu rakam. Ev kiraları ise 1+1 300-400TL, 2+1 400-500 TL, 3+1 450-600TL aralıklarındadır. Kiralar merkeze yaklaştıkça artar.
Yemekhane ve okul çevresindeki mekanlar
Okul yemekhane fiyatı standart 1.5 TL’dir. Okulun içinde bir şeyler atıştırmak için kantinler bulunmakta. Genelde merkezde kafeler ve lokantalar bulunmakta. Tabldot yerseniz 4 çeşit öğrenciye 7 TL, yarım döner ekmek 2.5 TL, kumru 4 TL’dir. Bilecik’in eğlenme yer seçenekleri sınırlıdır.
BİLECİK ÜNİVERSİTESİ’NDE SOSYAL YAŞAM
Okulda çeşitli kulüplere (tiyatro, sinema, müzik vb.) katılarak sosyalleşebilirsiniz.
ULAŞIM
Okula minibüsle gidiliyor (Hatlar: H1, H2, H7). Öğrencilerden sabit (1.25 TL) ücret alınmaktadır. Ulaşım için kart sistemi bulunmaktadır. Ücretler nakit ödenir.
ÖĞRENCİLERİN OKULDA VE ÇEVRESİNDE ÇALIŞABİLECEĞİ YERLER
Çalışmak istiyorsanız genelde kafelerde (saati 3 TL) iş bulabilirsiniz. Okulda da kütüphanede, yemekhanede ve internet kafe gibi yerlerinde çalışabilirsiniz.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE BÖLGE HALKININ İLİŞKİSİ
Halkın öğrenciye bakışı iyi olmadığından sıkıntı çıkabiliyor. Esnafın gelir kaynağının büyük kısmını oluşturan öğrenciler ve askeriye olduğundan zaman zaman fahiş fiyatlarla karşı karşıya gelebiliyorsunuz.
KÜTÜPHANE VE DERS ÇALIŞMA ALANLARI
Üniversitenin kendi kütüphanesi var istediğiniz kitabı 20 günlüğüne alabiliyorsunuz.

İlgili Haberler