Bilgi Üniversitesi’nde CryptoParty yapıldı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümü Dijital Okuryazarlık dersi kapsamında CryptoParty düzenlendi. Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşen toplantıda şifreleme ve internette güvenlik üzerine konuşuldu.

(Atınç Gürçay-Genç Gazete İstanbul) İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümü Dijital Okuryazarlık dersi CryptoParty’ye ev sahipliği etti. Dünyada birçok üniversitede, internette güvenlik ve şifreleme üzerine düzenlenen CryptoParty Santralistanbul kampüsü’nde gerçekleşti. PUB111 kodlu Dijital Okuryazarlık dersinin ev sahipliği yaptığı toplantıda Özgür Yazılım, internet güvenliği, şifreleme, mobilde ve bilgisayarda kullanılan programlar üzerine konuşuldu. Alternatif Bilişim Derneği’nin projesi olan Kem Gözlere Şiş‘ten Barış Büyükakyol sunumunu tamamladıktan sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. Çeşitli sosyal medya mecralarında mesajlaşmaları, paylaşımları gizlemeyi anlatan Büyükakyol, telefon konuşmalarını şifrelemek için Android telefonlar için “Red Phone” uygulaması kullanılabileceğini söyledi. Şifreleme konusunda çeşitli önerileri anlatan Büyükakyol, Dropbox, Google Drive, iCould yerine kendi depolama sisteminizi oluşturmak için owncloud’un; GTalk, Facebook Messenger için Pidgin+Off the Record’un kullanabileceğini ifade etti.
Büyükakyol, bilgisayar işletim sistemi olan Tails ile USB aracılığıyla bilgisayarda herhangi bir iz bırakmadan kullanabilmek için indirilebileceğini anlattı. Mahremiyetin illa illegalite ile ilgili olmadığını belirten Büyükakyol öğrencilerin sorularını yanıtlamaya devam etti.

“Bedava kullandığımız sistemlerde genelde ürün biz oluruz.”

Barış Büyükakyol, “Bedava kullandığımız sistemlerde genelde ürün biz oluruz. Kimse amme hizmeti yapmak için site açmıyor. Facebook’a yüklediğimiz her fotoğraf, video, ses kaydı Zuckerberg’in kişisel arşivine düşer.” dedi.

“Okulda kullanılan internet ağları okullar tarafından takip edilir.”

Kampüslerde sağlanan internet ağlarının bir merkezde toplandığı ve takip edildiğini söyleyen Büyükakyol, okullarda internet kullanırken mutlaka çeşitli şifreleme programları kullanılması gerektiğini belirtti.

Etkinlikte bahsedilen tüm şifreleme programları kemgozleresis.org.tr adresinden öğrenebilir ve yükleyebilirsiniz.

CryptoParty tanıtım videosu:

İlgili Haberler