Bilim Ağacı’nın kökünü kurutmaya gelmiş: Verşan Kök’ün akademik yaşamından kareler

Genç Gazete-Ankara

ODTÜ’de Erdoğan gelecek diye etkinlikleri yasaklayan atanmış rektör Verşan Kök’ün akademik yaşamını Genç Gazete mercek altına aldı. 6 ayda 6 makale birden çıkardığı, yayın kurulunda olduğu dergilerde makalelerini yayımlattığı ortaya çıktı.

Dün sabah saatlerinde Evrim Ağacı tarafından yapılan açıklamaya göre, 9-10 Şubat tarihinde yapılması planlanan Aykut Kence Evrim Konferansı’nın yasaklanması ve akademik takvimin değiştirilmesi gibi gelişmelerin AKP Genel Başkanı’nın ODTÜ’ye davet edilmesinden dolayı yaşandığı öğrenildi.

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün 6 Şubat tarihinde aynı salonda AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile bir etkinlik düzenleyeceğinin ortaya çıkmasının ardından Genç Gazete olarak rektörlük seçimlerinde ikinci olmasına rağmen atanan ve göreve geldiği günden beri ODTÜ’nün tüm değerleri ile sorunlu olduğu ortaya çıkan rektör Verşan Kök’ün akademik yaşantısına göz attık.

6 ayda 6 makale

Kök’ün akademik hayatına dair yaptığımız küçük araştırmaların ardından ilk karşılaştığımız veri, ODTÜ’nün 2-8 Ocak 2017 tarihlerini kapsayan haftalık bülteninde Kök’e ait 6 yayının birden haber yapılması oldu[1].

Üniversitenin bülteninde ancak Kök rektör olduktan sonra ve hepsi bir anda yer alan ilgili makalelerin tamamı 2016 yılının nisan ve ekim ayları arasında yayımlanmış. Yayınlara veri tabanından ulaşıp biraz incelediğimizde akademi ile biraz ilişkisi olan herhangi birisinin tahmin edebileceği üzere, makalelerin herhangi bir bilimsel değerlendirme ya da önerme içermediğini görüyoruz. Makaleler yalnızca yeterli teknik donanıma sahip herhangi bir laboratuvarda çeşitli örnekler üzerinde yapılabilecek testlerin raporlanmasından ibaret. Kök’ün bilimsel değeri sınırlı makalelerinin yayımlandıktan aylar sonra  ve ne hikmetse Kök rektör olduktan sonra ODTÜ’nün haftalık bültenine girmesi tuhaf bir “rastlantı”.

Hem yayın kurulu üyesi hem de yazar Verşan Kök

Makalelerin yer aldığı mecralara göz attığımızda ise dikkate değer durumların olduğunu görüyoruz. Kök’ün iki makalesinin aynı yayınların aynı sayılarında yer aldığını fark ediyoruz.  Gözümüze takılan bir başka konu ise  ‘Petroleum Science and Technology’ isimli dergide aynı sayıda iki makalesi birden yer alan Verşan Kök’ün, derginin Türkçe’de yayın kurulu olarak da ifade edebileceğimiz ‘Editorial Board’ üyeliği görevini sürdürüyor olması[2].

Yani Kök yazıyor, yine Kök onaylıyor. Geriye sadece akademik teşvik ödeneğinden pay almak kalıyor.

 

Makale jeneratörü olarak Verşan Kök

Altı ayda yayımlanan altı makalenin beşi çok düşük ‘etki faktörü’ne sahip. Yani yayımlanan makaleler akademik olarak pek de ciddiye alınamayacak türden dergilerde yer alıyor[3]. Bunların yanı sıra, yalnızca altı ay üzerinden Kök’ün akademik hayatını değerlendirmeyip Kök’ün kişisel sayfasına da göz attık[4]. Ancak burada karşılaştıklarımızın da diğerlerinden pek de bir farkı olmadığı açıkça görülebiliyor. Kök, benzer oranı neredeyse tüm akademik yaşamına yaymış durumda. Neredeyse her makalesi, ufak tefek değişikliklerle başka yayınlarda da yer alıyor.

Burada yasa ve yönetmeliklere aykırı bir durum yok. Ancak gerek 2015’te yürürlüğe giren akademik teşvik ödeneğinden yararlanmak gerekse akademik puanını şişirme yayınlarla yükseltip idari ve akademik birimlerin yöneticiliklerine dönük atamalarda avantaj elde etmek, suç oluşturmasa da etik dışı bir davranış. Bilim camiasının yüz akı olan ODTÜ gibi bir kurumun tepesinde yer alan ismin en azından akademik çalışmalarında etik davranması beklenirdi.

Bilim ağacının kökünü kurutmak

ODTÜ rektörü ile öğrencilerin arası ilk olarak kendisine bütçeden ek ödeme alacağının ortaya çıkması ile açılmıştı. Çiçeği burnunda rektörün bu ödemeyi ‘maddi kayıpları telafi için YÖK tarafından sağlanan olanak’ [5] diyerek savunması o zaman birçoklarına anlamsız gelmişti. Kök’ün akademik çalışmaları, telafi edilmesi gereken maddi kayıplar derken ne kastettiğini şimdi anlaşılır kılıyor.

Özellikle son dönemde açılan tabela üniversitelerinde görmeye alışık olduğumuz kadar büyük olmasa da, büyük bir akademik ilkesizlik örneği ile karşı karşıyayız. Ve bu ilkesizlik Türkiye’nin en değerli üniversitelerinden birisi olan ODTÜ’nün ne yazık ki en üst kademesinde yer alıyor. Verşan Kök, bilimsel değerlere ve ilkelere ilişkin herhangi bir saygısı olmayan bir rektör olarak parasını kazanacağı yere bakmaya devam ediyor. Para eğer bilimsel ilkelerden uzak bi şekilde makale üreterek kazanılıyorsa, Kök bu şekilde makale üretmeye devam edecek;  para eğer gerici bir iktidara yanaşarak geliyorsa, bilim ağacına saldırmaktan da çekinmeyecek.

 

[1] https://buhafta.metu.edu.tr/arsiv/1283.htm

[2] https://www.tandfonline.com/action/journalInformation?show=editorialBoard&journalCode=lpet20

[3] ‘Impact Factor’ bir yayında bulunan makalelere yapılan atıflar üzerinden oluşturulan bir ölçüt. Türkçe’ye etki faktörü olarak da çevrilebilir. Bu değer bahsedilen dönemde ‘Fuel’ dergisi için 4.9 iken; diğer beş makalenin yer aldığı ‘Energy Sources’ ve ‘Petroleum Science and Technology’ dergilerinde sırası ile 0.55 ve 0.98.

[4] http://users.metu.edu.tr/kok/publication.html

[5] https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/07/12/odtu-rektorunden-ek-gelir-yaniti/

 

İlgili Haberler