Bilkent Tiyatro Bölümü hocalarından yetenek sınavlarındaki adaletsizliğe tepki: Tüm meslek dersi veren akademisyenler istifa etti

Genç Gazete-Ankara

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü giriş sınavlarında yaşanan adaletsizliklerden dolayı bolümde oyunculuk eğitimi veren tüm akademisyenler görevlerinden istifa etti.

Haziran ayında yapılan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü yetenek sınavları sonucunda jürinin değerlendirmesi ile sekiz öğrenci bölüme kabul edilmişti. YGS’den yeterli giriş puanını almaları halinde bölüme resmi kayıt yaptırabilecekleri sınavı kazanan adaylara duyurulmuştu. Ancak, sınavın ardından, bölüm başkanının keyfî bir kararla jürinin ilan ettiği listeyi değiştirdiği ve listeye iki yeni isim ekleyip bu adayları okula kabul ettiği ortaya çıktı. Okula kabul edildikleri bölüm başkanınca sonradan bildirilen iki öğrenci sınav jürisi tarafından bölüme girmeye yeterli bulunmamıştı. Bu karara tepki gösteren bölümdeki oyunculuk eğitmenlerinin tamamı görevlerinden istifa etti.

Bilkent Tiyatro Bölümü akademisyenlerinden aynı zamanda oyuncu Cem Emüler sosyal medyada yaptığı açıklama ile istifa kararını böyle duyurdu:
“Sevgili Arkadaşlarım, Öğrencilerim, Meslektaşlarım. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü giriş sınavları Haziran ayında çok değerli bir jüri tarafından dört gün boyunca yapılmış; sekiz öğrenci bölüme kabul edilmiş; YGS’den baraj puanı almaları halinde bölüme resmi kayıt yaptırabilecekleri hem kendilerine, hem de bütün bölüme sözlü olarak duyurulmuştu. Ancak, sınavın ardından, bölüm başkanı keyfî bir kararla jürinin ilan ettiği listeyi değiştirmiş, listeye iki yeni isim eklemiş ve bu adayları okula kabul ettiğini ilan etmiştir. Sanat okulları eğitim kadrosunda yer alan isimlerin niteliği ve öğrencilerin seviyesi ile değer kazanır. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri giriş sınavlarının özenli, yetkin ve şaibeden uzak bir şekilde yapılmasıdır. Bilkent Üniversitesi gerçekten çok değerli bir kurumdur ve sanat bölümlerine verdiği destek ile tanınmaktadır. Bilkent Tiyatro Bölümü de, bu güne kadar, hepimizin ortak çabasıyla Türkiye’nin en nitelikli eğitim veren kurumlarından biri olmuştur. Ne var ki, Bilkent gibi güzide bir kurumun titizliğine yakışmayan bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. Aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak, şu an itibariyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız. Bilgilerinize.”

İlgili Haberler