Boğaziçi Üniversitesi’nde YSK’ya iptal tepkisi

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nün, ‘Başıbozuklar’ isimi gösterisinde YSK’nın son dönemde aldığı kararlara tepki gösterildi.

AKP’nin karar verdiği Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ilan ettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal kararına tepkiler sürüyor. Son olarak, bugün Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nün (BÜFK) ‘Başıbozuklar’ isimli gösterisinde kulüp tarafından YSK’nın KHK’lılara mazbata verilmemesinin ve hukuksuz iptal kararlarının eleştirildiği bir açıklama dağıtıldı. Gösterinin sonunda ise yine aynı kararlara tepki göstermek amacı ile “Yuh Yuh” isimli parça BÜFK üyeleri tarafından seslendirildi.

Kulüp tarafından yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

“Biz Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak, 31 Mart seçimlerinin ardından yaşanan hukuksuz ve antidemokratik uygulamalara karşı çıkıyoruz. Diyarbakır’ın Bağlar, Van’ın Edremit, Tuşba ve Çaldıran, Erzurum’un Tekman ilçelerinde ve Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinde KHK’lar bahane edilerek mazbataların ikinci sıradaki adaylara verilmesi gibi antidemokratik uygulamalara şahit olduk. Bu uygulamalar, İstanbul’da da büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin iptali şeklinde karşımıza çıktı. 6 Mayıs’ta aynı zarftaki dört oy pusulasından yalnızca birini kapsayan yeniden seçim kararı hukukun ve rasyonel düşüncenin tamamen çöpe atıldığının göstergesidir.

Bizler, seçmen iradesine yönelik bütün bu müdahalelere karşı çıkıyor ve bu hukuksuzluğa karşı bir arada durmaya çağırıyoruz. 23 Haziran’da adil ve şeffaf bir seçim olması talebiyle… Her şey çok güzel olacak!”

İlgili Haberler