Boğaziçi’nden ‘Halef’e 3 ödül

Genç Gazete- Ankara

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Boğaziçi Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Murat Düzgüoğlu’nun filmi Halef, gecede en çok ödül alan film oldu. 

Boğaziçi Film Festivali ödülleri önceki akşam yapılan törenle sahiplerine verildi. Kapanış ve Ödül Gecesi Cemal Reşit Rey’de gerçekleşti. Murat Düzgünoğlu’nun yönettiği “Halef” adlı film ulusal uzun metraj yarışmasında En İyi Film seçildi. Festivalin uluslararası yarışmasında Filistinli yönetmen Bassam Jarbawi’nin “Screwdriver” adlı filmi En İyi Film seçildi. Gecede, Norveçli yönetmen Bent Hamer’a da Onur Ödülü verildi.

Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan festivalde bu yıl, 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 filmi gösterildi ve aralarında Sergei Loznitsa, Paulo Branco, Parviz Shahbazi, Marc Baschet’ın da filmleri vardı.

En iyi yerli film ‘Halef’

Murat Düzgünoğlu’nun yönettiği Halef, En İyi Film Ödülü dışında ayrıca En İyi Senaryo (Murat Düzgünoğlu, Melik Saraçoğlu) ve En İyi Erkek Oyuncu (Muhammet Uzuner) dallarında da ödüller aldı.

Yarışmada En İyi Yönetmen Ödülü “Anons” filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun’a verilirken, filmdeki çalışmasıyla Krum Rodriguez de En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün kazandı. Gecenin kazanan bir diğer filmi ise “Borç” oldu. Filmdeki performansıyla İpek Türktan Kaynak, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, Naim Kanat da En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi oldu.

 

İlgili Haberler