‘Bu ülkeyi ağaç ağaç, sokak sokak savunacağız!’

FKF yarın gerçekleşecek Kent ve Doğa buluşması için bir açıklama yayınladı. Açıklamada  gençliğin; suyunu, ağacını, mahallesini, parkını savunan halkın yanında olduğu vurguladı.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması’nın 28 Aralık Pazar günü saat 12.00’de Kadıköy’de düzenleyeceği miting için Fikir Kulüpleri Federasyonu bir açıklama yayınladı. “Gençlik; suyunu, ağacını, mahallesini, parkını savunan halkın yanındadır” diyen FKF, pazar günü Istranca Dağları’ndan Fatih Ormanı’na, Ağva’dan Çanakkale Boğazı’na kadar tüm Marmara’da yağmanın, talanın karşısında omuz omuza ve bir arada olacaklarını duyurdu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

12 yıldır AKP iktidarı, sırtladığı sermaye blokuyla birlikte yaşam alanlarımıza doğrudan saldırıyor.

12 yıldır kamu yararı yok sayılıyor ve ülkenin tarihsel mirası olan endüstriyel kuruluşlar, kültürel-doğal mekanlar ve sahiller özelleştiriliyor.
Planlama ilkeleri ters yüz edilerek kentsel mekan mega projelerle parçalanıyor, kent kültürü ve dayanışması yok edilmeye çalışılıyor.

12 yıldır büyük şehirlerin ihtiyaçları doğrultusunda kırsal alanlar, tarım arazileri, su kaynakları HES’lerle, barajlarla, termik santrallerle yok ediliyor. Tarım alanları ve su kaynakları elinden alınan köylüler göçe zorlanıyor, kırsal yaşamın yoksullaşmasına ve dengesiz bir mekansal büyümeye göz yumuluyor.

Tüm bu saldırılara karşı Yırca’da zeytin ağacını, Validebağ’da korusunu korumaya çalışan halkın karşısına da topyekün devletin şiddet aygıtı çıkarılıyor.

Yaşam alanlarını savunan ve örgütlenen halkın sesini bastırmaya çalışan AKP zorbalığı, bu sefer de meydanları bize kapattığını söyleyerek Marmara Kent ve Doğa Mitingi için ironik bir şekilde doğal yaşamın hiçe sayıldığı, denizin doldurulmasıyla oluşturulmuş ucube mekanları adres göstermektedir.

Biz Fikir Kulüpleri Federasyonu olarak, bileşeni olduğumuz Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul Kent Savunması ve diğer tüm kent ve doğa savunucularıyla birlikte 28 Aralık’ta Kadıköy’de olacağız!

Gençlik, kenti, doğayı metrekare ve fiyat biriminin çarpımından ibaret gören geri ve yağmacı zihniyete karşı kamuculuğu, doğal yaşamın korunmasını, mekansal-siyasal karar süreçlerine halkın nitelikli katılımını savunur.

Gençlik suyunu, ağacını, mahallesini, parkını savunan halkın yanındadır.

Istranca Dağları’ndan Fatih Ormanı’na, Ağva’dan Çanakkale Boğazı’na kadar tüm Marmara’da yağmanın, talanın karşısında omuz omuzayız, bir aradayız!

Ve bir arada bu ülkeyi ağaç ağaç, sokak sokak savunacağız!

Fikir Kulüpleri Federasyonu

İlgili Haberler