Bu yeni yayın hizmeti anti-kapitalist Netflix olmak istiyor

Bertan Güçoğlu – Selahattin Şenköylü

Alexandria Ocasio-Cortez’in viral kampanyasının arkasındaki ekip, nitelikli sol eğlence medyası için “şirket tasması”nın olmadığı bir yuva kurmak istiyor.

Naomi Burton ve Nick Hayes’in, hayatlarını değiştirecek politik video çekme işine başlamadan önce bile, kampanya reklamcılığından daha büyük planları vardı. Ocak 2017’de Means of Production’a[i] başladıktan hemen sonra, Burton ve Hayes ülkeyi gezerek podcast, komedi şovları ve Street Fight[ii] radyo şovu/podcast yayını gibi ilerici, solcu, anti-kapitalist temalara sahip eğlence ürünleri çektiler. Burton, “Bunlarla tam olarak ne yapacağımızı bilmiyorduk,” diyor ve ekliyor “ancak bu yeteneklere sahip olduğumuzu biliyorduk ve bu fikir üzerine konuştuk.”

İkili geçtiğimiz Mayıs’ta (Yazı Nisan 2019 tarihli olduğu için burada kastedilen Mayıs 2018’dir.) Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez için yarattıkları viral çalışmayla ulusal çapta ilgi toplasa ve Detroit merkezli ekip demokratik sosyalist[iii] adaylar için 2018 ara seçimlerine giderken güçlü ve duygusal reklamlar yapmaya devam etse de, “bu fikir” -işçi sınıfıyla birlikte sosyalist eğilimli, haber ve eğlence- onların asıl hedefiydi.

Geçen hafta (Mart 2019) Burton ve Hayes, hayalini kurdukları platformu gerçeğe dönüştürecek bir yayın servisi olan Means TV için 10 hafta sürecek bir bağış kampanyası başlattı.

Hayes, “New York’tayken [geçen yıl] bu fikir üzerine Alexandria ile bile konuştuk,” diyor. “Amerika, kurumsal medya tarafından egemenlik altına alındı ve işçilere ait bir medya gerçekten var olmadığı sürece hegemonyayı tehdit edecek düşünceleri göremeyeceksiniz.”

Means TV’nin ortaya çıkışı, kurumsal konsolidasyon ve büyük teknoloji firmalarının online yayın servislerini pazarına katmaya başlamasının etkileri göz önüne alındığında, çok uygun bir zamana denk geliyor. Geçen hafta (20 Mart 2019) gerçekleşen Disney-Fox birleşmesi 3000 üstü işten çıkartma ve tekelleşme ile sonuçlandı. Apple’ın televizyon ve film prodüksiyonuna girmesi, şirketin siyasi veya dini görüşleri içeren veya herhangi bir şekilde tartışmalı olarak kabul edilebilecek her programı engelleyeceği raporları ile geldi. Bu sırada, WGA (Amerika Yazarlar Birliği) tarafından temsil edilen, televizyon ve sinema yazarları bu hafta sonu (31 Mart 2019) bir araya gelerek yüksek çoğunluk ile sendikalarının, üyelerin çıkarları yerine kendi çıkarlarını koyan sendika temsilcilerine karşı çabalarını destekleme kararı aldı.

Hayes ve Burton’ın amacı, sadece kendi üretici topluluğuna (çalışanlara) daha insani koşullar sağlamayı öneren bir servis yaratmanın ötesinde, animasyon komediden kısa ve açıklayıcı reality showlara kadar pek çok ürünü kısıtlama olmadan ya da başka yerlerdeki gibi şirketlerin üretkenliği kısması olmadan, solcu ve sola ilgi duyan izleyicilere ulaştırmak. Means TV aylık 10 dolar karşılığında üye olunan bir yayın servisi olacak, ancak sosyal medya ve YouTube’ta, bu platformlardaki sağ-kanat içerik üreticilerinin lejyonlarına karşı yayınlar yapmayı da planlıyorlar.

Şimdilik, Means TV ortakları arasında yönetmen ve komedyen Sara June, Brett Payne ve Street Fight podcast’inden Bryan Quinby, komedyen Arish Singh ve daha fazlası var. Sol dergi Jacobin de bir ortak ve ilerleyen zamanlarda, muhabirleri ile Hayes’in tabiriyle; “Vice-tipi saha gazeteciliği” yapacak ve aynı zamanda kısa-açıklayıcı videolar çekecek.

Sara June Means TV ile çalışmak istediğini, çünkü şimdiden genel kabul görmüş sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve şirket mülkiyeti altında olmayan bir yer olduğunu söylüyor. June, “Eğer Adult Swim kadınları işe alsaydı oraya göndereceklerime benzer çizgi filmler yapıyorum,” diyor. “[Burton ve Hayes] ilgilendiğim fikirlerle en çok ilgilenen insanlar oldu.”

June, sosyalist ve anti-kapitalist içerikler için bir platformun olmasının bir diğer avantajının da, insanların bu kavram ve fikirler üzerine farklı bir şekilde konuşmasına yardımcı olmak olduğunu söylüyor.

June “Çokça aldığımız bir geri dönüş ise; insanlar bir şeyleri açıklarken temel olması için aile ve arkadaşlarından 5 saatlik podcast dinlemelerini rica etmektense bu tarz videolar göstermek istiyorlar” diyor. “Amerikan siyasetinde neyin tartışılabilir olduğu konusundaki ön kabüller yıkılıyor. Sosyalizmin artık kirli bir kelime olmadığı hakkında bir sürü makale yazılıyor, ancak bunun asıl nedeni insanların geniş alanlarda bu konu hakkında konuşmaları.”

Burton ve Hayes Means TV’nin, kreatörlerin ve çalışanların platformun başarısında pay sahibi ve işin mülkiyetinin kendilerinde olduğu bir işçi kolektifi olacağını söylüyor. Sadece sendika üyesi ekiple ve yazarlarla çalışmanın, özellikle de çoğunlukla daha genç katılımcılar ile işbirliği içinde olmanın ve Detroit’te bulunmanın zor olduğunu ekliyorlar. Buna rağmen, Hollywood kendi eşitsizlik meseleleriyle hesaplaşmaya devam ededursun, Burton ve Hayes sendika çapında ücret ödemeye kararlı olduklarını ve yakın gelecekte sendikalaşma konusunda WGA (Amerika Yazarlar Birliği) ile konuştuklarını söylüyorlar.

10 haftalık crowfunding kampanyasıyla 500.000$ toplamayı ve bu parayı 2019’un sonuna doğru olacak asıl açılış öncesinde içerik arşivi oluşturmak için kullanmayı planlıyorlar. Bread and Roses[iv] (Ekmek ve Güller) kampanyasına referansla, Means her hafta içi hem eğitici (ekmek) hem de eğlenceli (güller) özgün işler yayınlayacak. Daha ilk haftalarında 20.000$ yani hedeflerinin %5’ini topladılar(çevirinin yayınlanacağı Haziran ayında bu miktar 100.000$). Means TV’nin YouTube sayfası ilk haftasında 128.000 takipçi kazandı. Bunda 2011 yılının viral videosu Nyan Cat’in etkisi büyük. 100 milyonun üzerinde izlenmesi olan orijinal videonun sahibi, Means TV kurucularının bir dostu olarak, destek vermek adına kanalını bağışladı.

Burton ve Hayes, ister Disney, WarnerMedia, Apple TV + ister Netflix olsun, çok büyük yayın hizmetlerinin ve içerik girişimlerinin başlatılması ve büyümesi karşısında Means TV’nin küçük bir balık olduğunu biliyor. Fakat farklılaşmanın onların en büyük gücü olacağına güveniyorlar. Burton, “Zengin elemanların bütün medyaya sahip olmak istemesinin bir nedeni var. Tüm gördüğümüz içerikler politik,” diyor. “Netflix’in CEO’su, Los Angeles’daki topluluk okullarına oradaki okul sistemini özelleştirmek için yüz milyonlarca dolar harcadı. Tüm paramız bir şeye gidiyor. Neden bizim paramız bizi güçlendirecek bir şeye harcanmasın ki?” diye ekliyor.

 

[i]       Means of Production, Alexandria Ocasio-Cortez’in viral kampanya videolarını üretmek için oluşturulmuş, işçi sınıfı odaklı bir medya kuruluşudur.

[ii]      Street Fight Radyosu, sunuculuğunu Brett Payne ve Bryan Quinby’nin yaptığı, Haziran 2011’de kurulmuş radyo şovu ve podcast yayınıdır.

[iii]     DSA (Amerika’nın Demokratik Sosyalistleri) örgütünün güçlü bir şekilde temsil ettiği ABD siyasi hayatında yeni güçlenen politik dalga.

[iv]     Bread and Roses

İlgili Haberler