Çapa öğrencileri ‘taşınmaya karşı’ bir araya geliyor

İstanbul Tıp Fakültesi(Çapa) öğrencileri, “Çapa yerleşkesinin taşınması” konusunda bugün forum düzenledi. Öğrenciler bir arada mücadele kararı aldılar.

(Genç Gazete İstanbul) İstanbul Tıp Fakültesi(Çapa) öğrencileri çağrısıyla ‘Çapa yerleşkesinin taşınması’ gündemiyle bugün forum düzenlendi. Öğrenciler “Taşınmaya karşı Yerinde Yeniden Yapılanma” istediklerini belirterek öğrenciler olarak bir arada mücadele kararı aldılar.

İstanbul Tıp Fakültesi(İTF) öğrenci kulüpleri ve öğrenci temsilcileri çağrısıyla yapılan forumda, Çapa’nın taşınması durumunda eğitim ve barınma gibi konularda geri dönüşü olmayacak hak gasplarına uğrayacaklarını belirten öğrenciler, taşınmanın tartışılamayacağını ve fakülte binaları yenilecekse ‘yerinde yeniden yapılandırma’nın sağlanması gerektiği vurgusunu yaptılar.

Projenin finansmanı için üniversiteye ait 3600 dönümlük arazinin ise 2014 yılında tamamlanan bir protokolle hukuksuz biçimde TOKİ’ye verildiğini kaydeden öğrenciler, bu hukuksuzluğa karşı haklarını arayacaklarını ve projeye karşı hukuki alandan da mücadele vereceklerini belirttiler.

İTF akademisyenleri ve Çapa taşeron işçilerinin de temsili olarak katıldığı forum, üniversitenin bütün bileşenleriyle beraber verilecek bir mücadele için Çapa öğrencilerinin beraber hareket edebileceği bir oluşuma gitmek kararıyla forumu sonlandırdılar.

IMG-20160407-WA0016 IMG-20160407-WA0018

Ne olmuştu?

Çapa yerleşkesi içinde bulunan İstanbul Tıp Fakültesi binaları ve hastaneleri, İÜ Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni etkileyecek taşınma gündemi geçtiğimiz dönem 5 Haziran 2015 tarihli İÜ Yönetin Kurulu toplantısında alınan bir kararla ortaya çıkmış, o tarihten itibaren İstanbul Tıp Fakültesi yönetimi tarafından da birçok kez doğrulanmıştı.

Çapa’nın taşınması kararına ilişkin Çapa bölge esnafı ‘Çapa Esnaflar ve İşadamları Derneği’ kurarak kampanya başlatmış ve 9 binden fazla imza toplamış, İstanbul Tıp Fakültesi akademisyenleri ise ‘Çapa için Çabala’ adlı bir oluşumla bir araya gelmişlerdi.

‘Çapa için Çabala’ ismiyle bir araya gelen akademisyenlerle bir arada mücadele vermeyi hedefleyen öğrenciler ise geçtiğimiz hafta bir forum toplamış, bu forumda haklarını hukuki alan da dahil olmak üzere her alanda arayacaklarını ve bir forumda daha bir arada tartışmaya karar vermişlerdi.

Forum haberine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Haberler