“çeviriyoruz.org” Yayın hayatına başlamaya hazırlanıyor!

18 Haziran’da Önder Babat Kültür Merkezi’nde düzenlenen Çeviri Gazetesi Meclisi ile temelleri atılan çeviriyoruz.org isimli internet sitesi, yapılan mecliste sonuçlanan planlamaların ardından yayın hayatına başlamaya hazırlanıyor!

 

Türkiye’nin birçok şehrinden katılımcıyı bir araya getiren Çeviri Gazetesi Meclisi, 2011 yılında İstanbul Üniversitesi dil bölümü öğrencilerinin bir araya gelerek oluşturduğu, “Üniversitelerde gerici ve piyasacı hale getirilmeye çalışılan bilimsel ve sanatsal üretimi sahipleniyor, genişletiyor ve yayıyoruz!” sloganıyla ortaya çıkan ve çalışmalarına başlayan Çeviri Gazetesi Topluluğu öncülüğünde düzenlendi.

Bünyesinde birçok üniversiteden öğrenciyi barındıran Çeviri Gazetesi Topluluğu, 18 Haziran’da düzenlenen mecliste Çeviri Gazetesi’ni yalnızca İstanbul’daki üniversitelerde dağıtımı yapılan bir yayın olmaktan çıkarıp, Türkiye’deki mümkün olan tüm üniversite ve liselere ulaştırma, gazeteyi merkezileştirme kararı aldı.

Mecliste alınan ikinci bir karar ise ülkenin ve akademinin içinde olduğu baskı ortamında, yabancı kaynaklardaki doğru ve bilimsel bilgiyi sahiplenip yaymayı hedefleyen yeni bir atılımı, “çeviriyoruz.org” isimli internet sitesini, hayata geçirmek oldu. Kurulacak internet sitesinin birçok alandaki kaynak açığını kapatacak, birçok insanın ulaşabileceği hızlı bir bilgi kaynağı olması hedefleniyor.

Ülkenin dört bir yanındaki üniversite ve lise öğrencilerinin birlikte çalışmasıyla oluşacak olan “çeviriyoruz.org“, 21 Ağustos’ta gençliğin bilimsel, ilerici kaynak arayışına cevap olmak için yayına hayatına başlayacak.

İlgili Haberler