CHP Gençliği: Bu zulmün karşısında da yan yana, omuz omuza duralım

Sur, Cizre, Silopi ve Nusaybin’deki devlet terörüne bir tepki de CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu’dan geldi. Otlu, “Biz nasıl Gezi’de yan yana durduysak, nasıl 1 Mayıs’ta birlikte gaz yediysek, Ankara katliamında kanlarımız birbirine nasıl karıştıysa bu zulmün karşısında da yan yana, omuz omuza duralım” çağrısı yaptı.
Kürt illerinde devlet terörüne tepki gösteren CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, “Doğu’daki faşizmin karşısında birlikte yan yana omuz koyacağız” dedi. Otlu, Türkiye’deki gençlere de, “Biz nasıl Gezi’de yan yana durduysak, nasıl 1 Mayıs’ta birlikte gaz yediysek, Ankara katliamında kanlarımız birbirine nasıl karıştıysa bu zulmün karşısında da yan yana, omuz omuza duralım. Barikatta da, alanda da, faşizme karşı omuz omuza duralım” diye seslendi.
Siyasi Haber’de yer alan habere göre, AKP hükümetinin Doğu’daki topyekün imha saldırılarına bir tepki de CHP’li gençlerden geldi. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, 1 Kasım seçimlerinden önce, “Bize oy verin kaos bitsin” diyen AKP hükümeti tarafından seçim öncesi kaos psikolojisinin yaratıldığını söyledi. Savaşın da bir kuralı olduğunu ancak bugün Kürdistan’da savaş hukukunun çiğnendiğini dike getiren Otlu, “Doğuda katliam ve zulüm vardır” dedi ve ekledi: “Mesele sadece bulunduğumuz yerde ses çıkartmak değil. Mesele olduğu yerde ses çıkartmaktır.”
Önümüzdeki günlerde İstanbul CHP Gençliği olarak Doğu’daki illere gideceklerini kaydeden Otlu, “Oradaki vatandaşlarımızla birlikte aynı sofraya oturacağız. Doğu’daki faşizmin karşısında birlikte yan yana olacağız” dedi. İnsanların sadece kendilerine uygulanan haksızlıklar karşısında ses çıkartmanın insani bir davranış olmadığını vurgulayan Otlu, “İnsanların, kendisinden olmayana, farklı olanlara karşı bir zulüm yapıldığında ses çıkartması gerekir” dedi.
“AKP kanla besleniyor”
“AKP hükümeti kanla besleniyor. Zulümle besleniyorlar” diyerek devlet eliyle bir katliamın olduğunu söyleyen Otlu, “Biz, Doğu’da siyasi düşüncelerini ortaya koydukları için katledilen insanlara da sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı. AKP’nin hendeklerden bu kadar neden korktuğu konusunda fikir yürütemediğini belirten Otlu, “AKP hendekler üzerinden kendisine meşru bir zemin geliştiriyor” dedi. Otlu, hendeklerin açıldığı ilçelerde yurttaşların sağlık ve eğitim haklarının sözde engellendiğini ifade eden AKP’nin, bu gerekçelerle katliam yaptığını belirtti. Otlu, “AKP tarafından, hendek olayı, diğer kesimlere karşı öcüymüş gibi bir malzemeye dönüştürüldü” diyerek, bu malzemenin AKP’nin elinden alınması gerektiğini vurguladı.
“Barikatta da, alanda da, faşizme karşı omuz omuza duralım.”
Türkiye’deki gençlere, “Biz nasıl Gezi’de yan yana durduysak, nasıl 1 Mayıs’ta birlikte gaz yediysek, Ankara katliamında kanlarımız birbirine nasıl karıştıysa bu zulmün karşısında da yan yana, omuz omuza duralım” diye seslenerek, toplumsal muhalefet, ne kadar güçlü olursa faşizmin elinin aynı oranda zayıflayacağını söyledi. Türkiyeli gençlere AKP faşizme karşı dayanışma çağrısında bulunan Otlu, “Barikatta da, alanda da, faşizme karşı omuz omuza duralım. Toplumsal muhalefet cephesinde barikatta yoldaşlığımızı, barikatta omuzdaşlığımızı yükseltelim, birlik olalım” dedi.

İlgili Haberler