Cinsel istismar önergesine karşı kadınlar sokaktaydı

AKP’nin meclise sunduğu cinsel istismar önergesinin geri çekilmesi için Ankara Kadın Platformu 18.30’da Yüksel Caddesi’nde açıklama yaptı. 

AKP’nin 17 Kasım gecesi meclise sunduğu cinsel istismar önergesi bugün komisyonlarda incenmesi için geri çekildi. Bu önergenin hala görüşülüyor olmasına kadınlar tepkili. Ankara Kadın Platformu önergenin geri çekilmesi için 18.30’da Yüksel Caddesi’nde açıklama yaptı.

Basın açıklaması yapmak için toplanan kadınlar “AKP elini çocuklardan çek, OHAL’de her halde tecavüze karşıyız” sloganları attı.

Ankara Kadın Platformu’nun yaptığı açıklama şöyle:

“Anayasa mahkemesi kararları ile cinsel istismar suçuna ilişkin Ceza kanunu düzenlemeleri iptal edildi. Bu nedenle hükümet cinsel istismara yönelik yeni düzenleme yapmak istiyor. Bu tasarı hala komisyonlarda görüşülmeye devam ediyor.

Bu önerge üzerinde hangi degisiklik yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Önergeden vazgeçilmesi yetmez, tasarının bütünü geri çekilmelidir.

TCK 103. maddede, 15 yaş altı çocukların  cinsel davranışa rızası olduğunun kabul edilemeyeceği açıkça belirtilmelidir. Bu yasayla cinsel ilişkiye rıza yaşı 15’ten 12’ye indirilmiş olacak. Bu yasayla Türkiye’de kız çocuklarının 12 yaşından itibaren cinsel saldırıya ve zorla evlilik şiddetine maruz bırakılmasının ‘yasal zemini’ hazırlanmış olacak.

Tüm kadınları bu konunun takipçisi olmaya, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Kadınların ve çocukların hayatlarından, nedenlerinden elinizi çekin!

Kadınlara ve çocuklara reva görülen bu tecavüz düzenini kabul etmiyoruz. ”

 

İlgili Haberler