Cizre’de okullar karakola dönüştürülecek

Cizre’de Nur Mahallesi’nde Atatürk Anadolu Lisesi, Cudi Mahallesi’nde Endüstri Meslek Lisesi ile, bu lise çevresindeki müştemilat, Sur Mahallesi’nde İsmail Ebuliz Ortaokulu karakola dönüştürülecek.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, ayrıntılı arama/tarama faaliyetlerinin de sonuna yaklaşıldığı bildirilen Cizre’de operasyonların yoğunlaştığı Nur Mahallesi’nde Atatürk Anadolu Lisesi, Cudi Mahallesi’nde Endüstri Meslek Lisesi ile, bu lise çevresindeki müştemilat, Sur Mahallesi’nde İsmail Ebuliz Ortaokulu karakola dönüştürülecek.

Cudi Mahallesi’nin üst kısımlarında bulunan El Cezeri Ortaokulu’nun yanında inşa edilen yeni binanın karakol olması planlanırken, sayılan okullara bazı kamu binalarının da ekleneceği kaydediliyor.

Bu kapsamda Alibey Mahallesi’ndeki Trafik Tescil Şubesi, İdil Caddesi üzerindeki eski Karayolları Şubesi de karakol olacak.

Cizre’de geçtiğimiz senenin yaz aylarından itibaren aralıklarla ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve düzenlenen operasyonlarda aralarında 3 aylık bebek ve sağlıkçıların da olduğu onlarca sivil hayatını kaybetmişti.

Başbakan Davutoğlu operasyonlardan sonra bölgedeki karakolların artırılacağı sinyalini vermiş, Ocak ayında gazetecilere, “Şimdi yapacağımız hayat akışını normalleştirmek, ekonomik hayatı canlandırmak, bu yerlerdeki yeni güvenlik unsurlarıyla hiçbir mahalleyi, mesela Cizre’nin Nur Mahallesi zaten 80’li 90’lı yıllardan beri girilmezdi. Şimdi yok. Her mahallede bunu gerçekleştireceğiz. Orada yeni karakollar, gerekirse yeni güvenlik şeyleriyle bunu yapacağız” demişti.

İlgili Haberler