Çocuk hAklı: Siz Bayram’ı bilir misiniz?

Koca yürekli çocukların küçücük evlerde yaşadığı, küçücük adamların o evleri yıkmak istedikleri yer. Göl manzaralı, akşam kırlangıçların başka uçtuğu bir yer. Umut dolu bir yer.
Yarımburgaz.
Bayram, 10 yaşında. Güldüğü zaman gözlerinin taa içi ışıldar. Neredeyse her zaman heyecanlıdır. Bazen heyecanı ne yapacağını bilmez bir hal verir ona. Tam öyle zamanlarda utana sıkıla bakar yüzüne, gözlerini kaçırır senden. Gelir, hatasını anlatmaya çalışır.
Ama hep gülümser.
Aşık olmaktan bahseder bazen. Kalbi, o küçücük kalbi sanki ağzından fırlayacakmış gibi olur. Okulu sevmez bir tek. Ödevlerini somurtarak anlatır.
Hayatınıza hiç dokunmadı bu çocuk. Tanımazsınız. Bilmezsiniz. Kimdir, nedir, nasıl geçinir fikriniz yok. Ne renk sever, en sevdiği dondurma nedir bilmezsiniz.
Şu an Şişli Etfal Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatmakta bu çocuk. Neden biliyor musunuz ? Bu katil devlet yüzünden. Her yanı kana bulanmış, gözünü para, hırs ve iktidar bürümüş bu devlet yüzünden. Farklı coğrafyalar ve farklı hayatlarda bambaşka katliamlar yapan bu devlet yüzünden.
Belki bir nebze de bizim yüzümüzden. Koşturarak geçtiğimiz bunca yolda onları atladığımız için.
Ama polis raporlarına “kamyonet altında kaldı” diye geçti.
Bayram kentsel dönüşüm bölgesinde yaşıyor, evlerini ellerinden almak isteyen kocaman adamlara karşı, tüm benliği ile, elinden gelenler ile karşı durdu. Bazen resim yaptı, bazen süper kahraman oldu ve maskesini yapıp kendi güzel dünyasını anlattı bize. Bir damla kötülüğe yer olmayan dünyasını.
Gözünü rant bürümüş, biraz olsun vicdan barındırmayan insanların mahallesine gelmesiyle hayatı daha kötü olmuş bir çocuk var karşınızda. Mahalleli bir an önce orayı terk etsin diye uzunca zamandır bir oyun parkı bile yapılmayan bir yer orası. Çocukların arabaların geçtiği caddelerin yanındaki minnacık kaldırımlarda oynamak zorunda kaldığı yer orası.
Çocuğa mı dersin oynama diye, arabaya mı dersin geçme diye.
Demez misin arkadaş “nerde bu devlet, nerde bu belediye”. “Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesine imza atmış bu devlet çocukların sağlıklı ve güvenli oyun hakkını sağlamaktan da sorumlu değil mi” demez misin?
Ağır kanuni metinlerin, parsel oranlarının ve ölçeklerin açıklayamadığı bir durum var ortada. Ölümle mücadele eden bir can. Küçücük bir beden. Ve bu cesur çocuğun karşısında sarayları kaçak, elleri kanlı, sevgiyi bile para ile satın almak isteyen kalpsiz bir cahil güruhu…
Artık tanıyorsunuz Bayram’ı.
İnadına iyi ol çocuk, bu dünyanın sana ihtiyacı var.

İlgili Haberler