Değirmenci: Laiklik şemsiyesi paramparça edilmiş durumda

Genç Gazete – Ankara

İrfan Değirmenci, Bilkent Üniversitesi’nde öğrencilerle söyleşiye katıldı.

Bilkent Üniversitesi Sosyalist Düşünce Topluluğu’nun ”Günümüz Türkiye’sinde Gazeteci Olmak ve Halkın Haber Alma Hakkı” başlığıyla düzenlediği söyleşiye İrfan Değirmenci konuşmacı olarak katıldı. Şansının Ali Kırca’nın Ahmet Taner Kışlalı için Siyaset Meydanı programını İlef’te yapmasıyla döndüğünü söyleyen Değirmenci, “Ahmet Taner Hocamız öldürülmüş olabilir ama biz buradan çıktığımızda bu ülkeyi terketmeyeceğiz. Onun için bu ülke için mücadele edeceğim dedim şu an 41 yaşındayım hala aynı düşünüyorum. Ben bu ülkeyi terketmeyecegim. Her ne olursa olsun işimi yapacağım, sözümü  de söyleceğim.” dedi.

“İktidar hiçbir zaman düşünen insanı sevmez”

İnsanlar düşünüyor özellikle herşeyi sorguluyor diyen Değirmenci, “İktidarın her şeyi kontrol etmek isteyen, elinin altına almak istediği bir mecra medya. Medya dediğimiz şey en basitinden sosyal medyada sana bana herkese her an ulaşabilir. İnsanlar düşünüyor özellikle öğrenciler her şeyi sorguluyor. İktidarlar hicbir zaman düşünen insani sevmez. Sırf bunun için üniversitelerde hocalarımız veya medyada bazı meslektaşlarımız işlerinden oldu. Ama bu yaptıkları düşünmeye engel değil. Ne yaparsa yapsınlar düşünceye kilit vurabilirler mi?” dedi.

Laikliğe de vurgu yapan Değirmenci, “Türkiye cumhuriyetinin guven içinde yaşamasjnu sağlayan şey laiklik şemsiyesi altında yasamaktir ve laiklik şemsiyesi şu an paramparça edilmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler