Denizler ölümlerinin 47.yılında mezarları başında anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan idam edilişlerinin 47.yılında Karşıyaka Mezarlığında anıldı. 

’68 hareketi önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan idam edilişlerinin 47.yılında mezarları başında anıldılar.

Mezarlık girişinde başlayan programda ölen devrimciler için saygı duruşunun ardından KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak ortak basın açıklamasını okudu. Açıklamada, emekçilerin krizin ağır bir yükü altında ezildiği belirtilirken, yerel seçimlerde işçilerin, emek ve demokrasi güçlerinin belirleyici katkısıyla, AKP ve ittifakının önemli bir darbe aldığı söylendi. Çakmak, EYT’lilerin taleplerinin reddedildiğine, zorunlu BES uygulamasının gündeme alındığına dikkat çekti.

Açıklamanın ardından ‘Gençlik varsa umut var’, ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ sloganları atılarak Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mezarı başında pek çok örgüt ve sivil toplum kuruluşu basın açıklaması yaptı. Mezar başında açıklama yapan Fikir Klüpleri Federasyonu açıklamasında, “6.Filo’yu denize döken, Vietnam kasabını ODTÜ’den kovarak üniversiteye devrimin adını kazıyan onlardı. Onların şahsında katledilmek istenen eşit, özgür ve adil bir dünyada yaşama umuduydu. Katiller tarihin çöplüğünde yerini aldı. Denizler ise umudun adı oldu.” dedi.

Processed with VSCO with m5 preset

“Yeni ve yıkılmaz olanı kurmak için yol açacağız.” diyerek açıklamasını sürdüren Fikir Kulüpleri Federasyonu, “Denizlere söz veriyoruz biz yarını kuracağız!” diyerek açıklamaya son verildi.

 

 

 

İlgili Haberler