DEÜ mezuniyetinde skandal: TMMOB temsilcilerinin katılımı engellendi

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu TMMOB’ye bağlı odaların DEÜ Hukuk Fakültesi Mezuniyet Töreni’ne davet edilmemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada siyasal iktidarın, akademik alanı, üniversiteleri dizayn etmeye yönelik adımlarını her geçen gün daha ileri bir aşamaya taşındığını dikkat çekilirken, “İktidar, kendi hedefinde olan kesimlerle üniversitelerin, akademik kadroların, öğrencilerin de ilişkilenmemesi doğrultusunda çabalarken, akademik özerkliği hiçe saymayı sürdürüyor. Buna paralel olarak, rektörlerin artık üniversite bileşenlerince seçilmişlerden değil, cumhurbaşkanınca atanmışlardan oluşur hale gelmesinin yansımalarını da görmeye devam ediyoruz.” denildi.

“ZAMAN KISITLILIĞI GEREKÇE GÖSTERİLMİŞTİR”

“Her nasıl olduysa, yıllardan bu yana mühendislik meslek örgütlerimizin öğrencilerle buluşması için yeterli olan zaman, bu yıl kısıtlı hale gelmiştir.” denilen açıklamada, “Bu çabalara, bölümlerinden yeni mezun olan mühendis, mimar ve şehir plancılarını mezun olmalarının mutluluk ve gururunu yaşadıkları günlerinde yalnız bırakmamak, onları mezuniyetlerinden dolayı kutlamak da dâhil oldu. Bu çerçevede, yıllardan bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki öğrenimlerini başarıyla tamamlayan genç meslektaşlarımızla mezuniyet törenlerinde buluştuk. Ta ki bugüne kadar. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bu akşam (12 Temmuz Perşembe) düzenlenecek olan mezuniyet töreninde, TMMOB’ye bağlı odaların İzmir Şubelerinden temsilcilerin öğrencilerle buluşmaları, üniversite yönetimince alınan karar ile engellenmiş, buna gerekçe olarak ise “programdaki zaman kısıtlılığı” gösterilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

“ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Öte yandan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu açıklamada, mezun olacak öğrencilere yanlarında olamadıkları için üzgün olduklarını dile getirirken, “Tüm meslek yaşamları boyunca asla yalnız kalmayacaklarını belirtirken, kendilerini tebrik eder, meslek yaşamlarında başarılar dileriz. tek adam rejimine ve onun aracı haline gelenlere hatırlatmayı borç biliriz: TMMOB da, akademi de tek adam rejimine biat etmeyecek” İfadelerine yer verildi.

İlgili Haberler