Direnen Hugo Boss işçilerine OHAL engeli

Sendikalaşma mücadelesi yürüten Hugo Boss işçilerinin mağaza önünde yapmak istediği oturma eylemi, İzmir Valiliği tarafından OHAL gerekçe gösterilerek engellendi. 

AKP hükümetinin darbe girişimi sonrasında ilan ettiği OHAL bir kez daha patronların imdadına yetişti. Bu kez de İzmir Valiliği, OHAL’i, sendika düşmanı tutumu uluslararası raporlar ile kayıt altına Hugo Boss patronunun lehine kullandı. Yaklaşık 2 yıldır süren OHAL’i ileri sürerek sendika hakkı için direnen Hugo Boss işçilerine engel oldu.

TEKSİF’e üye oldukları için işten çıkarılan işçiler ve seçilmiş işçi temsilcisi, Hugo Boss’un bulunduğu Ege Serbest Bölge (ESBAŞ) önündeki eylemlerini daha görünür kılmak için Gaziemir merkezdeki mağazanın önüne taşımıştı. İşçiler, 23 Mayıs’tan itibaren her gün, günün çeşitli saatlerinde mağaza önünde yaptıkları sessiz oturma eylemi ile sendikal hakların tanınmasını talep ediyordu.

‘OHAL YİNE EMEKÇİLERİN ALEYHİNE KULLANILDI’

Evrensel’den Metehan Ud’a konuşan TEKSİF Örgütlenme Uzmanı ve aynı zamanda işten çıkarılan işçilerden biri olan İbrahim İpek “İşveren suçlu olmasına rağmen devlet yine haksızın yanında. Cumhurbaşkanın da dediği gibi OHAL bir kez daha patronların lehine emekçilerin aleyhine kullanıldı. Biz burada mücadelemizi bırakmayacağız. Eylemlerimize devam edeceğiz. Ne olursa olsun sendikalaşma hakkımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz. Çalışmalarımız farklı alanlarda sürecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler