Direnişleri kazanımla sonuçlanan Özsüt işçileri: “Onurlu ve dik duruşumuz ile patronlara geri adım attırdık”

Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi Ticaret A.Ş firmasında çalışan işçiler, 2 aydan fazla süredir aylık ve fazla mesai ücretleri ile birlikte yemek kartlarını alamadı. Bunun üzerine Özsüt işçileri, İstanbul Kadıköy’de bulunan Özsüt önünde 3 Temmuz’da direnişe başladı. Haklarını alana kadar her gün mağaza önünde eylem yapan işçilerin direnişleri ise geçtiğimiz günlerde kazanımla sonuçlandı.

Genç Gazete-İstanbul
Üsküdar’da bulunan Özsüt şubesinde çalışırken işten çıkarılan Umut Marangoz, 3 Temmuz’da Kadıköy Özsüt şubesi önünde tek başına eylem yapmaya başladı. Tek başına yaptığı eylem, 13 Temmuz’da işten çıkarılan diğer işçilerin katılımıyla büyüdü. Bu süreçte polis saldırısı ve gözaltılarıyla karşılaşan işçilerin eylemleri sonunda kazanımla sonuçlandı ve tüm işçilerin ödenmeyen maaşları yatırıldı. Biz de Genç Gazete olarak direnişi başlatan işçi Umut Marangozla tüm bu süreci konuştuk.
Özsüt’ün Türkiye genelinde 6 şubesi olan kurumsal bir marka olduğunu ve işçilerin 3 vardiya halinde çalıştığını bildiren Marangoz, “Benim bir Özsüt işçisi olarak direnişe katılma sebebim, 2 buçuk aylık bir sürede maaşım verilmemesi ve konu hakkında görüştüğüm kişilerin bana hiçbir karşılık vermemesi oldu. 3 Temmuzda tek kişi olarak eylemini başlatan Marangoz, “Bizleri işe ilk aldıkları zaman 15-20 günlük bir maaş gecikmesi olacak demişlerdi. Finansal sektörde kriz var gibi bahaneleri sonucunda bende işsiz kalmayım, sigortam devam eder diye girdiğim işte 30 Haziran’da işten çıkarıldım” dedi. İşten ayrılması üzerine 2 günlük bir süreçte firma ile uzlaşmak için görüşme yaptığını kaydeden Marangoz, “Uzlaşmaya çalıştım; paramı vermediler. Yani sen beni çıkarıyorsan paramı da vermen gerekli ama o da yok. Temmuz’da para yok, Ağustos’a kadar belki, bayram filan olduğu gerekçesiyle. Toplam alacağım para 7.200 TL idi. Bende bu şekilde kamuoyunun biraz desteği ile en önemlisi devrimci kurumların desteği ile ücretimi aldım” diye konuştu.

“Maaşları yatırılmayan işçiler açlıkla boğuşuyor, aileleri de açlığa sürgün ediliyor”

İlk olarak tek başına yaptığı eylemi kazanımla sonuçlanan Marangoz, eylemi boyunca dışarda işten çıkartılan arkadaşların maaşları yatana kadar bu parayı almayacağını belirtti. Ardından firmanın “Bana şu an paranı sen al, diğerlerininki hafta içinde çözülecek  demesi üzerine ben onlara 1 hafta zaman verdim, ama arkadaşlarımın maaşı yatmadı söz vermelerine rağmen. Bunun üzerine biz de 13 Temmuz’da toplam 18 arkadaşımızla direnişe tekrar başladık” dedi. Yemek kartının ve maaşların bu sürede yatırılmamasının getirdiği zorlukları paylaşan Marangoz, “Yemek kartını geçtim, maaşı yatırmadılar. Ya da maaşları yatırmıyorsan yemek kartlarını yatır ki insanlar karınlarını doyursun. Ama o da yok. İnsanlar bu sefer açlıkla boğuşuyor eve yemek götüremiyor, evdekileri açlığa sürgün ediyor sermaye patronları üstüne bir de kendin açlığa mahkum oluyorsun. Doğal olarak da psikolojik anlamda bizde bozulmalar başladı” dedi. Durumun maaşlarının alamayan işçilerde psikolojik sorunlar getirdiğini ifade eden Marangoz, “Yani kişiler sertleşmeye başladı, iki işçi arkadaşımız birbiri ile tartışmaya başladı, sende para var benim ailem var bana borç ver diyor diğeri yok diyor veremem. Yani bir nevi sermaye patronları hem para vermiyor, hem yemek kartını doldurmuyor, üstüne de insanları birbirine düşürüyor. Bu da doğal olarak işçileri psikolojik anlamda çöküntüye uğratıyor” dedi. Bu süreçte konuştuğu kişilere “3 ay maaş almazsan ne yaparsın?” sorusunu sorduğunu kaydeden Marangoz, cevapların hepsinin “Facia olur” şeklinde olduğunu belirterek karşılaştıkları durumun zorluğunu ifade etti.

 

“Onurlu ve dik duruşumuz ile patronlara geri adım attırdık”

Haklarını sokakta aradıkları üzerinde duran Marangoz, “Hak sokakta alınır dedik ve bu şekilde devam ettik. Geri adım atmamak önemliydi bu eylemde, dik duruş, onurlu duruş önemliydi. Birinci olumlu duruş bana maaşım yatınca maaşımı çekmemekle yaptık, çünkü maaşı çeksem kabul etmiş sayılırdım. O yüzden ben maaşı çekmedim, onlara her gün, her sabah yönetim kurulu mailine hesap numaramın görüntüsünü atıyordum ki psikolojik olarak, ‘Bakın işçilerin maaşı yatarsa ben de paramı çekeceğim’ mesajını veriyordum. Tek kişi bir direniş başlattım; gözüm kara bir şekilde ekmeğimin, alınterimin, hakkedişimin derdindeydim. Birileri hakkımı gasp ediyorsa ve bunun muhattabı da kişiler değil sermaye patronları ise direnişe geçmek gerek dedim. Bu dik duruşumuzla geri adım attırdık patronlara”

“Patron aylık kirası 245 bin TL’lik kirada oturuyor ama işçilere para yok”

STP Firması ile yapılan görüşmelerde sadece tek bir konunun konuşulduğunu belirten Maragoz bununda maaşlarının geri verilmesi olduğunu ifade etti ve ”Tek konu bu oldu. Çünkü hak edişlerimizi ver, önümüzü görelim, içerdeki arkadaşlarımız da önünü görsün. Bunun dışında hiç birşey istemedik. Özellikle başka bir talebimiz yoktu, zaten biz çalışmadığımız saatlerin parasını istemiyoruz ki geriye dönük hak edişlerimizi, emeğimizi alın terimizi istedik” dedi. Firma yetkileri yaptığı görüşmelerde, patronun yalıda oturduğunu belirten Marangaz, “Patron yalıda oturuyor ama yalı kendisinin değil kiracı orada” cevabı ile karşılaştığını ifade etti. Ardından devam eden Marangoz “Sanki İçerenköy’de, Fındıklı’da oturuyor. Yani oturduğu yalının kirası aylık 245 bin TL. Kasaya bakıyorsun günlük 12 bin, 13 bin liralık cirolar el altından patrona gidiyor, ama işçilere para yok. Sonuç bu” diye konuştu.

Firma, tarihinde ilk kez işçi direnişi yüzünden self servis uygulamak zorunda kaldı

Eylem sürecinde 3 önemli nokta üzerinde durduğunu anlatan Marangoz, “Birincisi içerdeki işçiler, ikincisi dışarda kalan işçilerin parası, üçüncü nokta ise esasında tüm çalışan işçilerin parasının verilmesiydi. Bunun birincisini başarmıştık hakkedişlerde, ikincisi de 2 arkadaşımız içindi ve biz firmaya 3 gün süre verdik artık dedik ki “Yetki, karar ,işçide” sizden biz taviz falan istemiyoruz. Bunun sonucunda da tabi bizim için çok sevindirici bir durum oldu. Yetki kararın işçiye geçtiği son haftada, karşıdaki sermaye patronlarının tarihte ilk defa self servisteki ciroları 1900 tl’ye kadar düştü. Kurum marka yerlerde, kimse gitmiyor. Kadıköy halkı da sağ duyulu çok bilinçli, basın emekçileri sürecin en başından beri olayla hep ilgili oldu, takip etti. Biz onlara ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Sonuç olarak da işçiler emeğinin, direnmesinin karşılığını aldı. Ve biz bunu diyoruz hak sokakta alınır, direne direne alınır; yoksa biz de mahkemeye gitmeyi biliyoruz ama mahkemeyi bekleyecek pozisyonda insanlar değiliz” diye konuştu.

“Direnen tüm işçilere selam olsun, birlik olursak kazanacağız”

Türkiye’de devam eden işçi direnişlerine selam yollayan Marangoz, “Biz direnen arkadaşlara şunu söylüyoruz direnerek kazanıldı bizim eylemimiz. Tabi ki burada biz kademe kademe yol aldık. Ama sadece işçilerin birliği olarak, yani inisiyatif işçilerde olmak kaydıyla biz bunu kazandık. Bizde direnen arkadaşlarımıza Özsüt işçileri olarak selam olsun diyoruz. Onların direnişlerine destek ve moral amaçlı geleceğiz. Umarım onlarında en kısa sürede sorunları çözülür, çünkü bunlar yani direnişler sermaye patronlarının sevmediği tarzda şeylerdir. Ama biz birlik olursak bunları deviririz, buna inanıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Fotoğraf: ANFNEWS

İlgili Haberler