Doğa Koleji çalışanlarının maaşları hala yatırılmadı

Geçtiğimiz aylarda İTÜ Rektörü Mehmet Karaca’nın yaptığı açıklamayla birlikte Doğa Koleji’nde çalışan öğretmen ve personel maaşlarının yatırıldığı duyurulmuştu. Eski Doğa Koleji çalışanlarının Twitter’dan “İTÜ Eta Vakfı Doğa Koleji” hesabının attığı tweetlerin altında maaşlarının yatırılmadığını söylemeleri üzerine ise aslında bütün maaşların yatırılmadığı ortaya çıktı.

30 Aralık 2019 tarihinde İTÜ, Doğa Koleji’nin borçlarının yapılandırılması ve kolejin tamamen İTÜ’ye geçmesi konusundaki görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını açıkladı. 17 Ocak tarihinde İTÜ Rektörü ve İTÜ Vakfı Başkanı Mehmet Karaca tarafından yapılan açıklamada ise “Doğa Okulları İTÜ uhdesine geçmiştir. Tüm Doğalılar tatile gönül ferahlığı ile giriyor. Maaşlar yatmaya başladı. Hepimize hayırlı olsun.” cümleleriyle devir işlemlerinin tamamlandığını ve içerideki öğretmen ve personel maaşlarının yatırıldığını duyurmuştu.

Genç Gazete olarak maaşları hala yatırılmayan ve haklarını sosyal medya üzerinden arayan işçilere ulaşarak süreci ve bu durumla ilgili fikirlerini sorduk.

“İTÜ satın aldıktan sonra biz yine maaşımızla ilgili hiçbir açıklama almadık.”

Y.B:

Ben Kısıklı Çamlıca Doğa Koleji’nde çalıştım ve işe girdiğimde her şey güzeldi. Sonra duydum ki öğretmenler maaş alamıyorlarmış, 6  aydır maaşını alamayan vardı. Bunun üzerine ben işten çıkacağımı söyledim, bana “işten çıkma maaşını yatıracağız” dediler. Bu konuşmaların üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yol paramı yatırmamışlardı. Müdüre giderek işten çıkacağımı belirttim bana  işten çıkarsam maaş alamayacağımı, geç maaş alacağımı söyledi. Ben söylenenleri dinlemedim işten çıktım. Maaşım için aradığımda bugün yarın dediler maaşımı vermediler. Daha sonra da burayı İTÜ satın aldı, maaşları onlar verecek biz  artık karışmıyoruz dediler. İTÜ satın aldıktan sonra da biz maaşımızla ilgili hiçbir açıklama almadık. Benim gibi çok sayıda arkadaşım maaşını alamadı. Hakkım olanı alana kadar devamlı yazacağım her yere. Hakkım bu para benim, kimseden dilenmiyorum ki hakkımı istiyorum. Artık versinler maaşlarımızı, 5 aydır evdeyim çalışmıyorum. Evim kira, 1 aylık maaşım var içeride. Onlar için çerez parası, çok mağdurum artık versinler 6 ay geçti maaştan ses soluk yok. Kimse de bir açıklama yapmıyor, haram olsun hakkımız. Onlar hakkımızı yemeye devam ederlerse evden atacaklar beni. Paramızı verseler evimin kirasını veririm. Ataşehir’de Burhan bey var maaşlar yatacak dedi ama yok.

“Bugün yatacak yarın yatacak diye kandırıyorlar bizi.”

Ş.A:

Çamlıca Doğa Koleji’nde çalıştım, 7 aydır maaşımı vermiyorlar. Bugün yatacak yarın yatacak diye kandırıyorlar bizi. Ayrıca okulu aradığımızda da okul müdürü bize kızıyor. Alamazsam televizyon haberlere kadar çıkmayı düşünüyorum. İTÜ’ye güvenmiyorum çünkü 7 aydır maaşımızı vermiyorlar.

S.T:

İTÜ Doğa Okulları 2 aylık maaşımı, tazminatımı fazla çalışma mesai ücretimi verme taraftarı değil. Haklarımızı sadece mahkeme ve hukuki yollarla alabileceğimizi düşünüyorum. Haklı sebeple işten ayrılan personel kimsenin umurunda değil, devletin hiç değil. 300 kişi mahkeme yoluna başvursa mahkeme masrafları ödenecek, devlete vergi para akışı olacak. Devletin de işine geliyor bu durumda.

Ne olmuştu?

2019 Nisan ayında Doğa Koleji’nin uzunca bir süredir çalıştırdığı öğretmen ve personelin maaşını düzensiz yatırdığı gün yüzüne çıkmıştı. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte ise zaten düzensiz yatırılan maaşlar da hiç yatmamaya başlamıştı. Başta sadece 1-2 şubede olduğu sanılan bu durumun aslında Türkiye genelinde olduğunun öğrenilmesi ise dikkatleri üzerine çekmişti. Velilerden okul ücretlerini günü gününe alan ve almaya devam eden Doğa Koleji, öğretmen ve personellerinin maaşlarını yatırmıyordu. Son 1 yıldır maaşlar düzensiz yatıyordu, 6 aylık maaşı içeride olanlar vardı.

Aralık ayında Doğa Koleji çalışanı öğretmenlerin bu koşulları daha fazla kabul etmeyerek derslere girmeyi reddetmesiyle birlikte çeşitli eylemler başladı. Okul parasını yatırmalarına rağmen Doğa Koleji’nin öğretmen ve personellerinin maaşını yatırmaması üzerine çocukları eğitimden mahrum kalan ailelerin de eylemlere dahil olmasıyla eylemler daha da büyüdü. Doğa Grubunu 3 yıl önce satın alan inşaat şirketi Metal Yapı’nın, topladığı eğitim parasını inşaat sektörüne ve arsa satın almaya yatırdığı konuşuluyordu. Ekonominin kötüye gitmesiyle birlikte inşaat sektörü de çökünce olanlar olmuştu. Aileler hem şirkete hem de MEB’e tepki gösteri yor ve mağduriyetlerinin giderilmesi MEB’e çağrıda bulunuyorlardı.

MEB, 4 aralık tarihinde  bakanlığa yapılan şikayetler yüzünden soruşturma başlattığını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı ise Ziya Selçuk önce 15 Aralık’ta mecliste yaptığı konuşması sırasında Doğa Koleji sorulduğunda “Bu konuda bizim, eğer yarın üstümüze mevzuat gereği düşen tedbiri yerine getirmek söz konusuysa biz buna yarın için hazırız. Her türlü hazırlığımız var. Ama bu tür işler, hemen açtım kapattım biçiminde yürüyen işler değil. Belirli bir mevzuatı takip etmek ve 3 kere bununla ilgili bir teftiş işleminin gerçekleşmesi ve okuldaki bütün öğrencilerin, öğretmenlerin huzurunu dikkate alma ihtiyacı var. Ama şundan emin olabilirsiniz: Her türlü senaryoya, duruma karşı bütün tedbirleri almış durumdayız.” dedi. Ziya Selçuk bu açıklamadan 3 gün sonra yaptığı  bir diğer açıklamada ise “Bu süreci en başından beri çok yakından takip ediyoruz. her türlü ihtimale karşı da tedbirimizi almış durumdayız. Gerekirse tüm öğrencilerimizi resmi okullara yerleştirme konusunda planlarımız hazır. Özel okul temsilcileriyle de defalarca toplantı yapıp ihtimalleri değerlendirdik. Sonlandırma işlemini yapmak çok basit”ve “Temennimiz satış sürecinin olumlu tamamlanması olup kamu kaynaklarıyla şirket kurtarma şeklinde bir planımız olmadığını belirtmek isterim.” cümleleriyle son günlerde konuşulan kurumun satılmasının gerçekleşmemesi durumunda şirketi kurtarmak gibi bir niyetlerinin olmadığının altını çizerken bir yandan da yaptıkları hazırlıklardan bahsederek lisans iptaline giderek kurumu kapatacakları gözdağını veriyordu. Doğa Koleji 9 Aralık tarihinde satış için hazırlıkların başladığını duyurmuştu ancak süreç uzuyordu. Kamuoyunda satış sürecini Metal Yapı sahiplerinin uzattığı konuşuluyordu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasından saatler sonra, 18 Aralık’ta İTÜ resmi Twitter hesabından attığı bir tweet ile Doğa Koleji’nin İTÜ Vakfı tarafından satın alınması için müzakere yürütüldüğünü ve müzakerelerin olumlu ilerlediğini duyurdu. 30 Aralık tarihinde ise İTÜ, Doğa Koleji’nin borçlarının yapılandırılması ve kolejin tamamen İTÜ’ye geçmesi konusundaki görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını açıkladı. Toplam borcu 1.1 milyarı bulan Doğa Koleji, İTÜ Vakfı tarafından 800 milyon liraya alınmıştı. Açıklamada, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası’nın katkılarıyla borcun yapılandırılacağı duyuruluyordu. Son olarak 17 Ocak tarihinde İTÜ Rektörü ve İTÜ Vakfı Başkanı Mehmet Karaca tarafından yapılan açıklamada ise “Doğa Okulları İTÜ uhdesine geçmiştir. Tüm Doğalılar tatile gönül ferahlığı ile giriyor. Maaşlar yatmaya başladı. Hepimize hayırlı olsun.” cümleleriyle devir işlemlerinin tamamlandığını ve içerideki öğretmen ve personel maaşlarının yatırıldığını duyurmuştu.

 

İlgili Haberler