Doğuda 114 bin öğrenci eğitim alamıyor

Türkiye’nin doğusunda yaklaşık beş aydır uygulanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar Sur, Nusaybin, Dargeçit, Cizre ve Silopi gibi ilçelerde 114 bin öğrencinin eğitim hakkını engelliyor.
Sur, Nusaybin, Dargeçit, Cizre ve Silopi gibi ilçelerde 114 bin öğrencinin eğitim hakkını engelliyor. Öğrencilerin yanı sıra, 3 bin öğretmene de geçen hafta Milli Eğitim’den hizmet içi seminere alındıklarını ileten bir mesaj gelmişti. Bu haber üzerine öğretmenlerin tamamına yakını Cizre ve Silopi’den ayrılmıştı. Zaman’dan Sinan Yılmaz’ın haberine göre bölgedeki savaş ortamının öğrencilere yansıyan faturası şöyle:
Diyarbakır Sur’da 10 bin, Mardin Nusaybin’de 10 bin, Dargeçit’te 6 bin 300, Şırnak Cizre’de 45 bin, Silopi’de 43 bin öğrenci okula gidemiyor.
2 bin 300 öğrenci TEOG’a giremedi
Eğitimdeki aksama bununla da kalmadı. Sokağa çıkma yasakları ve bölgedeki atmosfer birçok öğrencinin de liselere giriş sınavı TEOG’a girememesine sebep oldu. Eğitim Sen Nusaybin Şubesi Başkanı Kadri Baysal sadece Nusaybin’de 2 bin 300 öğrencinin TEOG’a giremediğini aktardı. Birçok lise öğrencisinin üniversiteye hazırlık çalışmaları aksadı. Eğitimin devam ettiği dönemlerde dahi birçok aile çocuklarını korkudan okula gönderemez hale geldi.
Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Yıldırım Arslan, öğrencilerin temel eğitim haklarını alamadıklarını ifade ederek Sınava hazırlanacak bir ortam olmadı. Çünkü ders yapamadılar. Sur’daki dört okul kullanılamaz hale geldi. Kurs açıp öğrencilere yardım edeceğiz” diye konuştu.

İlgili Haberler